29.01.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. V CSKP 4/21

1. Przesłanką deliktu określonego w art. 12 ust. 2 u.z.n.k. jest uprzednie nawiązanie przez przedsiębiorcę stosunku umownego z kontrahentem, tylko wtedy można bowiem mówić o nakłanianiu do rozwiązania, niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Takie ujęcie znamion deliktu kładzie nacisk na istnienie stanowczej relacji kontraktowej między przedsiębiorcą a jego partnerem umownym i pozostawia co do zasady poza zakresem sankcjonowania zachowania stron na etapie przygotowania umowy. Zachowania te, związane z wyborem kontrahenta i finalizacją umowy, należą do istoty swobody umów i filarów systemu rynkowego; na tym etapie konkurencja wielu podmiotów i dążenie do uzyskania lepszej pozycji rynkowej przez zawarcie umowy na najkorzystniejszych warunkach, ergo - niezawarcie takiej umowy przez konkurenta, jest zjawiskiem typowym i pożądanym. Nie wyklucza to ochrony przed nieuczciwymi zachowaniami także w fazie poprzedzającej zawarcie umowy na podstawie ogólnej klauzuli określonej w art. 3 ust. 1 u.z.n.k., jeżeli spełnione są przesłanki określone w tym przepisie.

2. Czyn nieuczciwej konkurencji określony w art. 14 ust. 1 u.z.n.k. wymaga wprawdzie, by sprawca działał z zamiarem przysporzenia korzyści lub wyrządzenia szkody, może być jednak popełniony także w zamiarze ewentualnym, zakładającym możliwość przewidzenia określonego skutku i zgodę na jego wystąpienie, niezależnie od tego, czy wystąpił on w rzeczywistości.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)

SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)

SSN Monika Koba

w sprawie z powództwa Rolniczego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego C. Spółki z o.o. w S. przeciwko F. S.A. w C. o ochronę przed czynami nieuczciwej konkurencji, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 29 stycznia 2021 r. skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 12 września 2018 r., sygn. akt I AGa (...),

1. oddala skargę kasacyjną;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty