Postanowienie SN z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. III CZ 30/20
Możliwość odpowiedniego stosowania art. 351 k.p.c. w postępowaniu nieprocesowym wymaga dokonania stosownej oceny przez pryzmat przedmiotu konkretnego postępowania.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Beata Janiszewska (przewodniczący)
SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca)
SSN Joanna Misztal-Konecka
w sprawie z wniosku M. D. przy uczestnictwie F. P. i, Ł. P. i, L. K., M. P. i W. D. o zniesienie współwłasności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 stycznia 2021 r., zażalenia uczestników F. P. i Ł. P. na postanowienie Sądu Okręgowego w K. z dnia 21 lipca 2016 r., sygn. akt II Ca (...),
oddala zażalenie, pozostawiając rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 21 lipca 2016 r. Sąd Okręgowy w K. m.in. odrzucił apelację F. P. i Ł. P. od postanowienia Sądu Rejonowego w K. z 29 kwietnia 2008 r. w zakresie dotyczącym rozliczenia pożytków w sprawie o zniesienie współwłasności (pkt 2 postanowienia). Orzeczenie to było konsekwencją uchylenia przez Sąd Najwyższy, postanowieniem z 9 grudnia 2014 r., III CSK 351/13, zapadłego pierwotnie na skutek rozpoznania apelacji uczestników F. P., Ł. P., M. P. oraz W. D. postanowienia Sądu Okręgowego w K. z 13 kwietnia 2013 r. Rozstrzygając o częściowym odrzuceniu apelacji uczestników, Sąd Okręgowy powołał się na wiążące go w sprawie stanowisko Sądu Najwyższego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty