27.01.2021

Postanowienie SN z dnia 27 stycznia 2021 r., sygn. III PSK 18/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa H. P.
‎przeciwko Urzędowi Miejskiemu w R.
‎o przywrócenie poprzednich warunków pracy,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 stycznia 2021 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R.
‎z dnia 26 września 2019 r., sygn. akt VI Pa (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. wyrokiem z dnia 26 września 2019 r., wydanym na skutek apelacji wniesionej przez pozwany Urząd Miejski w R. od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. z dnia 4 kwietnia 2019 r., zmienił ten wyrok i oddalił powództwo H. P. o przywrócenie jej do pracy u pozwanego na poprzednich warunkach pracy.

Powódka H. P. wniosła do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 26 września 2019 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenie przepisów postępowania, to jest art. 378 § 1 k.p.c.

We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżąca powołała się na oczywistą zasadność tego środka zaskarżenia oraz na występowanie w sprawie istotnego zagadnienia prawnego. Odnośnie do oczywistej zasadności skargi skarżąca podniosła, że tę przesłankę przedsądu uzasadnia kwalifikowane wyjście poza granice apelacji, wpływające na wynik sprawy. Istotne zagadnienie prawne zawarła natomiast w pytaniu: „czy w świetle art. 203 § 2 zdanie pierwsze k.p.c. fakt wniesienia pozwu, a potem jego cofnięcia może być brany pod uwagę przy ocenie kwestii winy w uchybieniu terminom przewidzianym w art. 264 k.p., w przypadku jego ponownego wniesienia?”. Skarżąca stwierdziła przy tym, że w jej ocenie brzmienie art. 203 § 2 k.p.c. wyklucza uwzględnienie przy badaniu braku winy faktu wcześniejszego wniesienia pozwu. Jeśli bowiem przyjąć, że pod względem procesowym taki pozew jest uważany za niebyły, to sąd badający kwestię przywrócenia terminu nie powinien powoływać się na fakt jego złożenia i oceniać przez jego pryzmat kwestii związanych z przywróceniem terminu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp