21.01.2021

Postanowienie SN z dnia 21 stycznia 2021 r., sygn. III USK 17/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z odwołania Ł. K.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S.
‎o prawo do renty rodzinnej,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 21 stycznia 2021 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...)
‎z dnia 21 marca 2019 r., sygn. akt III AUa (...),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

2. zasądza od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (...) na rzecz radcy prawnego M. W. kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł, powiększoną o stawkę należnego podatku od towarów i usług, tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej, udzielonej z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

W wyroku z dnia 21 marca 2019 r., sygn. akt III AUa (…), Sąd Apelacyjny w (…) – w sprawie z wniosku Ł. K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w S. – oddalił apelację ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. z dnia 27 września 2018 r., sygn. akt VI U (…), w którym Sąd Okręgowy oddalił odwołanie Ł. K. od decyzji organu rentowego z dnia 6 marca 2017 r., w której ZUS Oddział w S. odmówił Ł. K. prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu A. K., uzasadniając swoje rozstrzygnięcie treścią orzeczenia Komisji Lekarskiej ZUS z 24 lutego 2017 r. stwierdzającego, że ubezpieczony nie jest całkowicie niezdolny do pracy.

Powyższy wyrok Sądu Apelacyjnego ubezpieczony zaskarżył skargą kasacyjną. W uzasadnieniu wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania wskazano na przyczyny przyjęcia skargi określone w art. 3989 § 1 pkt 1 i 4 k.p.c.

W ocenie autora skargi w sprawie występują następujące istotne zagadnienia prawne: określenie stosunku zakresowego pojęć „l i II grupy inwalidzkiej”, o której mowa w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, będącym podstawą dla przyznania ubezpieczonemu tzw. renty inwalidzkiej uczniowskiej do pojęcia „całkowitej niezdolności do pracy”, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w kontekście przyznania prawa do renty rodzinnej; rozstrzygnięcie, czy jednoczesne przyznanie ubezpieczonemu przez organ rentowy świadczenia (w niniejszej sprawie - renty inwalidzkiej uczniowskiej), którego warunkiem jest całkowita niezdolność do pracy i odmowa przyznania innego świadczenia warunkowanego występowaniem tej samej przesłanki (w niniejszej sprawie - renty rodzinnej) stanowi naruszenie zasady ogólnego zaufania uczestników postępowania do władzy publicznej, o której mowa w art. 8 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp