21.01.2021

Postanowienie SN z dnia 21 stycznia 2021 r., sygn. III USK 21/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Leszek Bielecki

w sprawie z odwołania C. sp. z o.o. sp. k. w W.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W.
‎z udziałem zainteresowanych: D. sp. z o.o. w W. (poprzednio D. Sp. z o.o. Sp. k.), K. W., E. O., S. G. i I. D.
‎o ubezpieczenie społeczne,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 21 stycznia 2021 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej zainteresowanego D. sp. z o.o. w W. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

2. zasądza od skarżącego D. Sp. z o.o. w W. na rzecz organu rentowego kwotę 960,00 (dziewięćset sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny w (...) wyrokiem z 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt III AUa (...) oddalił apelację zainteresowanego C. Spółki z o.o. w W. wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego w W. z 29 października 2018 r., sygn. akt VIII U (...) oddalającego odwołanie płatnika składek C. Sp. z o.o. sp. komandytowa od czterech decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. z dnia 9 grudnia 2016 r., którą organ rentowy stwierdził, że S. G., E. O., K. W. i I. D. z tytułu zawartych umów zlecenia u płatnika składek nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku Sądu Apelacyjnego wniósł zainteresowany, zaskarżając go w całości i zarzucając naruszenie art. 83 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 266 ze zm.) przez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, iż wskazane przepisy nadają Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych prawo do ingerencji w treść stosunków cywilnoprawnych stanowiących tytuł ubezpieczenia społecznego poprzez stwierdzanie nieważności tychże stosunków na podstawie przepisów art. 58 § 1 lub art. 83 § 1 k.c. przy wydawaniu decyzji w sprawach dotyczących ubezpieczonych, podczas gdy wskazany przepis nie uprawnia ZUS do samodzielnego kontrolowania ważności i stwierdzania nieważności stosunku cywilnoprawnego na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, tj. do wkraczania w sferę wolności gospodarczej zainteresowanego, z uwagi na brak precyzyjnego uregulowania zakresu kompetencji ZUS odnośnie stosowania przepisów prawa cywilnego w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym przepisów dotyczących stwierdzania nieważności czynności prawnych ze względu na obejście prawa lub pozorność.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp