Wyrok SN z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. III USKP 3/21
Wykładnia językowa regulacji zawartej w wykazie A, dział VIII, poz. 3 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przy uwzględnieniu przyjętej przez rozporządzenie kwalifikacji branżowo-stanowiskowej oraz systematyki przepisów, nie pozwala na kwalifikowanie pracy kierowców ciągników, kombajnów lub pojazdów gąsienicowych wykonujących pracę w rolnictwie jako pracy w szczególnych warunkach.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Halina Kiryło
w sprawie z odwołania B. K.od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L.o prawo do emerytury,po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 stycznia 2021 r.,skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 30 stycznia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 24 kwietnia 2018 r., VIII U (...) Sąd Okręgowy w L. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L. (organ rentowy) i ustalił B. K. (wnioskodawca) prawo do emerytury od 1 sierpnia 2017 r.
Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca był zatrudniony w Spółdzielni Usługowo-Wytwórczej w N. od 18 września 1976 r. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierowcy ciągnika. Spółdzielnia świadczyła usługi dla rolników, a także zawierała umowy z firmami budowlanymi (między innymi: K., L., L.) na świadczenie usług transportowych. Wnioskodawcy przydzielono duże ciągniki rolnicze marki „U.” modele „C.”, „C.”, „C.”. Wnioskodawca nie wykonywał prac załadunkowych i rozładunkowych. Jako kierowca ciągnika realizował umowy zawierane przez Spółdzielnię z firmami budowlanymi. Przewoził materiały sypkie: kruszywo, piasek i inne materiały budowalne (np. cegłę), a także kotły do produkcji masy asfaltowej. Powyższe prace wykonywane były tak długo, jak umożliwiała to pogoda. Zimą Spółdzielnia realizowała umowy z firmami drogowymi. Kierowcy ciągników pracowali przy utrzymaniu przejezdności dróg, posypując je piaskiem i solą. Kierowcy ciągników wykonywali też prace polowe na rzecz rolników. Prace te były zazwyczaj wykonywane już po zakończeniu świadczenia w danym dniu usług transportowych. Uczestniczyli m.in. w orkach, żniwach, zbieraniu słomy. Wnioskodawca wykonywał te ostatnie czynności, gdyż dysponował uprawnieniami do obsługi prasy do słomy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty