12.08.2020 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 12 sierpnia 2020 r., sygn. II UK 385/18

Art. 13 ust. 4 ustawy emerytalnej wyraża odrębność instytucji i celów ustawy dotyczącej rehabilitacji oraz ustawy emerytalnej (ustawy o rencie socjalnej). Ta odrębność oznacza, że ocena przesłanek niezdolności do pracy nie jest uzależniona od przesłanek niepełnosprawności, uzasadniającej objęcie danej osoby specjalną ochroną prawa socjalnego z zakresu rehabilitacji i zatrudnienia w szczególnych (chronionych) warunkach, gdyż są to odrębne kategorie pojęć. W konsekwencji, niemożność wykonywania pracy spowodowana innymi przyczynami niż naruszenie sprawności organizmu w stopniu powodującym niezdolność do zarobkowania nie stanowi o niezdolności do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy emerytalnej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

SSN Halina Kiryło

w sprawie z wniosku D. J. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w P. o rentę rodzinną, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 sierpnia 2020 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 1 sierpnia 2018 r., sygn. akt III AUa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego Sądowi Apelacyjnemu w (...).

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w (...), wyrokiem z dnia 1 sierpnia 2018 r., oddalił apelację D. J. od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 9 maja 2017 r., mocą którego oddalono odwołanie ubezpieczonej od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w P. z dnia 24 sierpnia 2016 r., odmawiającej jej prawa do renty rodzinnej po zmarłym 5 października 2001 r. F. B.

W sprawie ustalono, że D. J., urodzona 23 grudnia 1958 r., ma wykształcenie podstawowe. Od dzieciństwa nosiła okulary i miała problemy ze wzrokiem i w związku z tym została poddana terapii fotodynamicznej (2004) a w 2010 r. przeszła usunięcie zaćmy oka prawego, zaś dwa lata później oka lewego. Cierpi na zwyrodnienie krótkowzroczne siatkówki centralnej obu oczu. Podjęte leczenie nie usunęło zaburzeń widzenia, gdyż praktycznie nie widzi okiem lewym a prawe ma znacznie upośledzone w zakresie ostrości do dali.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty