17.11.2020 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. I UK 124/19

Organ rentowy nie jest władny kwestionować orzeczenia komisji lekarskiej, jej ustalenia są wiążące przy wydawaniu decyzji dotyczącej świadczeń, do których prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Halina Kiryło

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z odwołania Z. O. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B. o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 listopada 2020 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 6 listopada 2018 r., sygn. akt III AUa (...),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w [...], wyrokiem z dnia 6 listopada 2018 r., oddalił apelację Z.O. od wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 6 września 2017 r., mocą którego oddalono jej odwołanie od decyzji organu rentowego z dnia 16 kwietnia 2015 r. odmawiającej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W sprawie ustalono, że odwołująca się, z zawodu technik mechanik, zatrudniona na stanowisku starszego referenta, samodzielnego planisty produkcji warsztatowej, specjalisty do spraw bhp, księgowej, pomocy biurowej, pobierała świadczenie rehabilitacyjne do 14 stycznia 2015 r. Lekarz orzecznik stwierdził, że ubezpieczona jest osobą częściowo niezdolną do pracy. Orzeczenie to zakwestionował Naczelny Lekarz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i przekazał sprawę komisji lekarskiej, która nie uznała odwołującej się za osobę niezdolną do pracy.

Sąd pierwszej instancji stwierdził na podstawie opinii lekarskich biegłych z zakresu neurologii, ortopedii, że ubezpieczona doznała urazu kręgosłupa szyjnego w grudniu 2012 r. i lipcu 2013 r. Cierpi także na zmiany zwyrodnieniowo - dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego, zespół cieśni nadgarstka. Jednak dolegliwości nie ograniczają jej zdolności do pracy. Podobnie z uwagi na zaburzenia adaptacyjne nie można orzec o niezdolności do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty