Wyrok SN z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. III UK 7/19
Jeśli strona jest nieobecna na rozprawie, w trakcie której sąd pierwszej instancji oddala wniosek dowodowy i zamyka rozprawę, to przysługuje jej prawo do powoływania się w apelacji na uchybienie sądu bez konieczności wykazywania winy w zakresie nie zgłoszenia zastrzeżenia z art. 162 k.p.c. pod warunkiem, że w trybie art. 380 k.p.c. wniesie o rozpoznanie tego postanowienia przez sąd odwoławczy.
Biuletyn SN Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nr 7-8/2020
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)
SSN Piotr Prusinowski (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z odwołania W. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. o rentę rodzinną w związku z chorobą zawodową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 lipca 2020 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 12 lipca 2018 r., sygn. akt III AUa (…),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w (…) wyrokiem z dnia 12 lipca 2018 r. oddalił apelację W. P. , wniesioną od wyroku Sądu Okręgowego w Ś. z dnia 31 stycznia 2018 r., w którym oddalono jej odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. z dnia 27 lipca 2007 r. odmawiającej wnioskodawczyni renty rodzinnej w związku z chorobą zawodową po mężu K. P. .
Sąd pierwszej instancji opierając się na opinii biegłego pulmonologa uznał, że, mąż wnioskodawczyni nie zmarł na skutek choroby zawodowej pod postacią pylicy płuc. Zgon K. P. nastąpił natomiast w wyniku raka płuc, a bezpośrednią przyczyną śmierci było krwawienie z dróg oddechowych.
W apelacji wnioskodawczyni zarzuciła naruszenie art. 227 k.p.c. w związku z art. 278 § 1 k.p.c. mające polegać na oddaleniu wniosku dowodowego o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego specjalisty onkologa, który miał ustalić, czy rak płuc, na który chorował zmarły mąż wnioskodawczyni, pozostawał w jakimś związku przyczynowym z chorobą zawodową - pylicą płuc i jej powikłaniami, w szczególności, czy pylica płuc, na którą chorował zmarły od 1991 r. była przyczyną bądź współprzyczyną nowotworu płuc, a także celem ustalenia, czy powstanie i rozwój u niego raka płuc był w jakimś stopniu zależny od pylicy płuc, a jeśli tak, to na czym zależność ta polegała.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty