Postanowienie SN z dnia 7 października 2020 r., sygn. II PK 158/19
Dla skutecznego rozwiązania za wypowiedzeniem stosunku pracy z mianowanym nauczycielem akademickim z innych ważnych przyczyn przepis art. 125 ustawy o szkolnictwie wyższym wymaga zasięgnięcia opinii wskazanego w statucie organu kolegialnego uczelni. Wymóg ten został wprowadzony w miejsce obowiązku uzyskania zgody tego organu, wymaganego w poprzednio obowiązującym brzmieniu art. 125 (tj. przed nowelizacją na mocy ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym; Dz.U. z 2011 r., Nr 84, poz. 455). Rezygnacja z obowiązku uzyskania zgody organu kolegialnego na rzecz wymogu jedynie zasięgnięcia opinii tego organu stanowi istotne osłabienie ochrony trwałości tego stosunku pracy. Z tego względu zawarty w obecnie obowiązującym brzmieniu art. 125 wymóg nie może być rozumiany - jak chce skarżący - jako szczególna ochrona stosunku pracy mianowanego nauczyciela akademickiego, powodująca ograniczenie rozwiązania z nim umowy o pracę, o którym mowa w art. 47 zdanie drugie in fine k.p.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak
w sprawie z powództwa A. D. przeciwko Uniwersytetowi im. (...) w P. o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 października 2020 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 1 marca 2019 r., sygn. akt VIII Pa (...),
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 1.350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. wyrokiem z dnia 1 marca 2019 r. oddalił apelację pozwanego Uniwersytetu im. (...) w P. (pkt 1) oraz apelację powoda A. D. (pkt 3) od wyroku Sądu Rejonowego w P. z dnia 28 czerwca 2018 r. przywracającego powoda do pracy w pozwanym Uniwersytecie na poprzednich warunkach i zasądzającego kwotę 5.254,92 zł tytułem wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem zgłoszenia w terminie 7 dni od przywrócenia do pracy gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, a także orzekł o kosztach postępowania (pkt 2 i 4 wyroku).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty