Postanowienie SN z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. III UK 353/19
Jedynie wykonywanie stałej pracy w gospodarstwie rolnym, w którym osoba zainteresowana zamieszkuje lub ma możliwość codziennego wykonywania prac związanych z prowadzoną działalnością rolniczą, w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, pozwala na przyjęcie ziszczenia się przesłanek z przepisu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Leszek Bielecki
w sprawie z odwołania E.M. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w G. o przyznanie emerytury, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 sierpnia 2020 r., na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 8 stycznia 2019 r., sygn. akt III AUa [...],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od odwołującego się na rzecz organu rentowego kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. decyzją z dnia 20 listopada 2017 r., znak [...] odmówił ubezpieczonemu E.M. prawa do emerytury w tzw. warunkach szczególnych. W uzasadnieniu organ wskazał, że ubezpieczony nie udowodnił 25 letniego okresu ubezpieczenia.
W odwołaniu od w/w decyzji E.M. twierdzi, że spełnia wszystkie warunki przyznania prawa do emerytury i wniósł o uwzględnienie okresu, kiedy pracował w gospodarstwie rolnym rodziców.
Wyrokiem z dnia 8 czerwca 2018 r., sygn. akt VI U [...] Sąd Okręgowy w G. oddalił odwołanie E.M. od w/w decyzji organu rentowego. Sąd pierwszej instancji ustalił, że przedmiotem niniejszej sprawy było ustalenie, czy ubezpieczony E.M. spełnia przesłanki do nabycia emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach po ukończeniu 60 roku życia, zwanej emeryturą w tzw. obniżonym wieku emerytalnym. W ocenie Sądu, bezsporne w okolicznościach niniejszej sprawy pozostawało, że łączny okres ubezpieczenia E.M. wynosił 22 lat, 1 miesiąc i 18 dni okresów składkowych, a łączny staż pracy w warunkach szczególnych wyniósł 16 lat, 4 miesiące i 24 dni. Poza sporem pozostawało, że był on członkiem otwartego funduszu emerytalnego i wniósł o przekazanie zgromadzonych tam środków, za pośrednictwem ZUS - na dochody budżetu państwa. Spór pomiędzy ubezpieczonym i organem rentowym, w szczególności koncentrował się na nieuwzględnieniu przez pozwanego okresu pracy ubezpieczonego w gospodarstwie rolnym rodziców od 5 stycznia 1970 r. do 25 stycznia 1973 r. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy wskazał art. 184 ust. 1 oraz ust. 2 art. 5-11 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 1383 ze zm.) w związku z art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (jednolity tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 277). Na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego i obowiązujących w sprawie przepisów prawa, Sąd ustalił, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że ubezpieczony pracował w gospodarstwie rolnym rodziców w wymiarze 4 godzin dziennie. Wprawdzie gospodarstwo rolne rodziców miało ponad 11 ha powierzchni, jednak rodzice ubezpieczonego nie pozostawali w zatrudnieniu, a ponadto poza ubezpieczonym gospodarstwo było zamieszkiwane przez jego 3 braci, w tym dwóch starszych, którzy również pracowali w gospodarstwie rolnym. Zatem, w ocenie Sądu, nie zachodziła potrzeba pracy ubezpieczonego w tym gospodarstwie w wymiarze co najmniej 4 godzin dziennie, a poza tym, w świetle zeznań świadków, często sprzecznych ze sobą, złożonych po 45 latach i mało wiarygodnych, zakres czynności ubezpieczonego w gospodarstwie został zrelacjonowany jako bardzo pobieżny. Ponadto Sąd zauważa, iż ubezpieczony składając do organu rentowego wniosek o rentę w 1991 r. oraz pierwszy wniosek o emeryturę, nie wskazał jakoby wykonywał w spornym okresie prace na terenie gospodarstwa rolnego rodziców, celem uwzględnienia tego okresu do stażu ubezpieczeniowego. Dlatego też, w ocenie Sądu, potrzeba wykazania okresu pracy w gospodarstwie rolnym zrodziła się dopiero w związku z wnioskiem o emeryturę, celem nabycia prawa do tego świadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty