Postanowienie SN z dnia 13 sierpnia 2020 r., sygn. I UK 235/19

W sprawie przedmiotem umów nie było uszycie dla konkretnej osoby (osób) odzieży roboczej o zindywidualizowanych parametrach, dostosowanej do potrzeb konkretnego zamawiającego, lecz wytworzenie - według przekazanego szablonu i z dostarczonych przez zlecającego materiałów - umówionej ilości rzeczy określonego gatunku. Tego rodzaju czynności, do których wykonywania zobowiązali się zainteresowani, z racji swej powtarzalności i sposobu ich realizacji nie prowadzą do powstania dzieła (dzieł) w rozumieniu art. 627 k.c.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Leszek Bielecki

w sprawie z odwołania J.W. prowadzącej działalność pod firmą"[...] J.W. w K., L.W., B.W. i W.O. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w O. o ustalenie ubezpieczenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 sierpnia 2020 r., skargi kasacyjnej J.W. prowadzącej działalność pod firmą"[...] J.W. w K. od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. akt III AUa [...],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Decyzjami z 18 sierpnia 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. stwierdził w odniesieniu do poszczególnych osób i okresów wskazanych w indywidualnych decyzjach, że B.W., W.O. i L.W. podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu umowy agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, realizowanej na rzecz płatnika składek J.W. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą J.W. "[...] z/s w K.", pomimo, że zawarto umowę o dzieło. Jednocześnie decyzje określały podstawę wymiaru składek każdej z tych osób.

Wyrokiem z 3 stycznia 2018 r., sygn. akt V U [...] Sąd Okręgowy w K. oddalił odwołania uznając je za bezzasadne. Zdaniem Sądu Okręgowego oceniane w niniejszej sprawie umowy są umowami starannego działania, bowiem na ich podstawie zlecający oczekiwał od zleceniobiorcy wykonywania pracy polegającej na uszyciu określonych partii materiałów i w razie małych wad - usuwał je we własnym zakresie. W ocenie Sądu, umów tych nie można traktować jako umów o dzieło, bo ich celem nie było wytworzenie konkretnego dzieła, ale uszycie zamówionej ilości toreb z powierzonej tkaniny, a w przypadku, gdy nie dało się poprawić wadliwie uszytej sztuki, wykonawca nie miał za nią zapłacone i otrzymywał za wykonaną usługę wynagrodzenie odpowiadające ilości prawidłowo uszytych sztuk, co także było uznawane za zrealizowanie umowy. Wykonywane czynności były powtarzalne, zaś produkt był uszyty według wzoru wskazanego przez zamawiającego. Według oceny Sądu, rzeczywistą wolą stron umowy było świadczenie usług, a nie wykonanie dzieła, gdyż to nie wynik, ale określone działania były istotne dla realizacji umowy i z tych tez działań ubezpieczone były rozliczane. Zleceniowy charakter zawartych umów zdecydował o obowiązku objęcia stron takich umów ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, zdrowotnym i wypadkowym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ust. 1 pkt 1e ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty