Postanowienie SN z dnia 13 sierpnia 2020 r., sygn. I UK 247/19
Przy ocenie niezdolności do pracy w myśl art. 12 u.e.r.f.u.s. o tej niezdolności nie przesądza wyłącznie ocena medyczna stwierdzająca występowanie określonych jednostek chorobowych i ich wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, ale decydujące znaczenie ma ocena prawna dokonana w oparciu o okoliczności natury medycznej i okoliczności innej natury, w tym zwłaszcza poziom kwalifikacji ubezpieczonego, możliwości zarobkowania w zakresie tych kwalifikacji, możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne (art. 12 ust. 1 i 3 oraz art. 13 ust. 1 u.e.r.f.u.s.). Tym samym składająca się z powyższych elementów ocena stanowiąca subsumcję stanu faktycznego do norm prawnych, należąca do wyłącznej kompetencji sądu, pozwala uznać daną osobę za niezdolną w świetle powołanej wyżej ustawy i pozwala określić stopień tej niezdolności.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Leszek Bielecki
w sprawie z odwołania B.T. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w S. o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 sierpnia 2020 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 20 listopada 2018 r., sygn. akt III AUa [...],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Uzasadnienie
Decyzją z 11 kwietnia 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił B.T. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Wyrokiem z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt XI U [...] Sąd Okręgowy w K. oddalił odwołanie B.T., nakazując pobrać od Skarbu Państwa na rzecz pełnomocnika z urzędu kwotę 360,00 zł wraz z podatkiem od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Sąd Okręgowy w K. zauważył, że kluczowa w sprawie kwestia sprowadzała się do ustalenia, czy ubezpieczona jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy, tj. czy spełnia przesłankę w postaci niezdolności do pracy oraz czy niezdolność ta powstała w okresach ubezpieczenia, bądź w terminie 18 miesięcy od ustania tego okresu. Ubezpieczona nie kwestionowała okoliczności, że ostatni tytuł ubezpieczenia istniał do dnia 31 grudnia 2013 r., a zatem okres 18 miesięcy upływa dnia 30 czerwca 2015 r. - o którym mowa w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym, że sprawa wymagała wiadomości specjalnych, Sąd dopuścił dowód z opinii biegłych na okoliczność ustalenia, czy niezdolność do pracy ubezpieczonej powstała do dnia 30 czerwca 2015 r. Żaden biegły nie stwierdził tej okoliczności. W ocenie Sądu, zarzuty podnoszone przez ubezpieczoną nie miały znaczenia dla sprawy, albowiem stanowiły jedynie procesową polemikę z prawidłowymi opiniami biegłych sądowych. Biegli wskazali, że schorzenia ubezpieczonej nie naruszają sprawności jej organizmu w taki sposób, by powodowały częściową, bądź całkowitą niezdolność do pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty