16.07.2020 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. III UK 86/19

Pracę szwaczki trudno uznać za świadczoną w szczególnych warunkach, z którymi wiążą się określone przywileje emerytalne.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący)

SSN Leszek Bielecki (sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z odwołania M.K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 lipca 2020 r., skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego we [...] z dnia 17 lipca 2018 r., sygn. akt III AUa [...],

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W zakresie przedmiotowej sprawy należy ustalić, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. decyzją z dnia 6 czerwca 2017 r. odmówił wnioskodawczyni, tj. M.K. wszczęcia postępowania w sprawie prawa do wcześniejszej emerytury.

Wyrokiem z dnia 31 stycznia 2016 r., sygn. akt V U [...] Sąd Okręgowy w O. oddalił odwołanie wnioskodawczyni od decyzji zakładu rentowego. W ocenie tego

Sądu, bezsporne w sprawie było, iż wnioskodawczyni M.K. spełniła następujące przesłanki ustawowe nabycia prawa do wcześniejszej emerytury: ukończyła 55 lat, złożyła oświadczenie o przekazaniu środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa, legitymuje się na dzień 1 stycznia 1999 r. minimalnym okresem zatrudnienia 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Spornym natomiast pozostawało, czy wnioskodawczyni legitymuje się na dzień 1 stycznia 1999 r. minimalnym 15-letnim okresem pracy w szczególnych warunkach. Przeprowadzone przez Sąd pierwszej instancji postępowanie dowodowe nie potwierdziło zasadności tezy wnioskodawczyni, iż wykonywana przez nią praca w Spółdzielni Inwalidów "S." K. w okresie od 26.08.1976 r. do 31.12.1998 r. była pracą wykonywaną w szczególnych warunkach. Pierwszy okres zatrudnienia w tej Spółdzielni, od 24.08.1976 r. do 30.10.1979 r. na podstawie umowy o naukę zawodu, nie podlega zaliczeniu do stażu pracy w warunkach szczególnych ze względu na brak przesłanki wykonywania pracy stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku wymienionym w wykazie prac w szczególnych warunkach. Z dalszego okresu zatrudnienia od 20.05.1980 r. do 31.12.1998 r. podlega zaś zaliczeniu, w ocenie Sądu pierwszej instancji, jedynie okres zatrudnienia na stanowisku prządka. Nie podlega natomiast zaliczeniu okres pracy na stanowisku szwaczka w Wydziale Wyrobów Konfekcyjnych, gdyż nie jest to stanowisko wymienione w akcie branżowym wykazu prac w szczególnych warunkach, o którym mowa w wykazie A dziale VII (w przemyśle lekkim - prace przy produkcji i wykańczaniu wyrobów włókienniczych) załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Ponadto Sąd pierwszej instancji stwierdził, że gdyby nawet uznać pracę na stanowisku szwaczki za wykonywaną w szczególnych warunkach, to i tak okres takiej pracy jest krótszy niż wymagany minimalny 15-letni okres. W okresie zatrudnienia wnioskodawczyni korzystała bowiem z urlopów wychowawczych na syna S. w okresie od 10.09.1984 r. do 28.02.1988 r. (tj. 3 lata 5 miesięcy i 18 dni), na syna K. w wymiarze 1 roku (według wyjaśnień wnioskodawczyni) oraz z urlopu bezpłatnego w okresie od 22.06.1998 r. do 21.08.1998 r., przez tj. 2 miesiące. Okresy te, wynoszące łącznie 4 lata, 7 miesięcy i 18 dni, podlegają wyłączeniu z okresy pracy w szczególnych warunkach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty