Postanowienie SN z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. II PZ 4/20
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Franczak (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z powództwa J. Z. przeciwko F. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą wR, R. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. o zadośćuczynienie o uszczerbek na zdrowiu, rentę i ustalenie odpowiedzialności na przyszłość za skutki wypadku, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 15 lipca 2020 r., zażalenia strony pozwanej F. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w R. na wyrok Sądu Okręgowego w W. z dnia 19 września 2019 r., sygn. akt XXI Pa (...), XXI Pz (...),
oddala zażalenie.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy w W. wyrokiem z dnia 28 listopada 2018 r. oddalił powództwo J. Z. przeciwko pozwanym R. Spółce z o.o. z siedzibą w W. i F. Spółce z o.o. z siedzibą w R. (dalej jako Spółka F. lub Spółka) o zadośćuczynienie, rentę wyrównawczą, ustalenie odpowiedzialności na przyszłość za skutki wypadku przy pracy (pkt 1 i 2), zasądził od powódki na rzecz pozwanej R. Spółki z o.o. kwotę 3.617 zł tytułem zwrotu kosztów procesu (pkt 3) oraz odstąpił od obciążania powódki kosztami procesu na rzecz pozwanej Spółki F. (pkt 4).
Sąd Rejonowy ustalił, że powódka zawarła w dniu 8 sierpnia 2013 r. z pozwaną R. Spółką z o.o., będącą agencją pracy tymczasowej (dalej jako Agencja), umowę o pracę tymczasową na czas określony do dnia 31 sierpnia 2013 r., przedłużoną następnie do dnia 30 września 2013 r., na podstawie której powódka wykonywała pracę na rzecz pozwanej Spółki F. (pracodawca-użytkownik), w jej oddziale w G, na stanowisku magazynier-operator wózka widłowego w pełnym wymiarze czasu pracy. Według zawartej między Agencją a Spółką F. umowy o świadczenie usług polegających na kierowaniu przez Agencję osób do wykonywania na rzecz Spółki zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym, Agencja odpowiadała m.in. za przeszkolenie pracowników tymczasowych z zasad bhp w ramach szkolenia wstępnego ogólnego, w zakresie wymaganym do wykonywania powierzanej im pracy tymczasowej, a Spółka F. za przeszkolenie tych pracowników z zasad bhp w zakresie szkolenia wstępnego stanowiskowego oraz przepisów przeciwpożarowych obowiązujących w jej zakładach. Warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy u pracodawcy-użytkownika było uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku i odbycie szkoleń z zakresu bhp, które odbywały się w grupach albo indywidualnie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty