24.06.2020 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 24 czerwca 2020 r., sygn. III PK 149/19

Skoro punktem odniesienia dla podstawy kasacyjnej jest zarzut naruszenia prawa materialnego (art. 3983 § 1 pkt 1 k.p.c), to tym bardziej wymaganie to jest aktualne w odniesieniu do zarzutu szczególnej podstawy przedsądu z art. 3989 § 1 pkt 4 k.p.c. Decyduje zatem nie zwykła, lecz dopiero aż oczywista zasadność skargi kasacyjnej. Ma to znaczenie, gdyż wniosek o przyjęcie skargi do rozpoznania opiera się tylko na zarzutach naruszenia przepisów postępowania. Nie każde naruszenie przepisów postępowania jest równoznaczne z zasadną podstawą kasacyjną, a tylko takie, w którym uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa M.C., A.C., G.C. przeciwko A.S. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą A.S. Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych [...] o odszkodowanie i inne, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 czerwca 2020 r., na skutek skargi kasacyjnej powódek od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. akt III APa [...],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w [...] wyrokiem z 19 grudnia 2018 r. oddalił apelacje powódek M.C., A.C., G.C. oraz pozwanego A.S. od wyroku Sądu Okręgowego w S. z 8 maja 2018 r., który zasądził świadczenia na podstawie art. 446 § 3 i 4 k.c, o które powódki wystąpiły po śmierci M.C. skutkiem wypadku przy pracy, przy czym zadośćuczynienie zostało pomniejszone o przyczynienie się poszkodowanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty