16.12.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. I CSK 790/18

Wizerunek człowieka jest jego dobrem osobistym, Wizerunek, jako wartość idealna związana z osobowością człowieka, jego tworzenie i eksploatacja inna niż rozpowszechnianie, podlega ochronie na podstawie art. 23 k.c. Jest to ochrona ukierunkowana na ochronę interesów osobistych. Art. 23 i 24 k.c. stanowiłyby uzasadnioną podstawę rozstrzygnięcia wówczas gdyby w wyniku rozpowszechniania wizerunku powoda doszło do naruszenia innego jego dobra osobistego, np. dobrego imienia czy też prywatności.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)

SSN Anna Kozłowska (sprawozdawca)

SSN Władysław Pawlak

w sprawie z powództwa Ł. P. przeciwko O. sp. z o.o. w N. o zapłatę oraz w sprawie z powództwa Ł. P. przeciwko N. sp. z o.o. w P. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 16 grudnia 2020 r., skarg kasacyjnych strony pozwanej O. sp. z o.o. w N. i strony pozwanej N. sp. z o.o. w P. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. akt I AGa (...),

1. oddala skargi kasacyjne,

2. oddala wniosek powoda o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powód Ł. P. w pozwach z dnia 12 lipca 2017 r. skierowanych przeciwko O. sp. z o.o. w N. i przeciwko N. sp. z o.o. w D. domagał się zasądzenia kwot po 216.000 z odsetkami od dnia wniesienia pozwu, wskazując, że pozwane spółki bez jego zgody wykorzystały jego wizerunek w celach reklamowych. Zarządzeniem z dnia 7 listopada 2017 r. obie sprawy zostały połączone do wspólnego prowadzenia i rozstrzygnięcia.

Wyrokiem z dnia 31 stycznia 2018 r. Sąd Okręgowy w R. w sprawie przeciwko O. sp. z o.o. w N. zasądził od tej pozwanej na rzecz powoda kwotę 150.00 zł z odsetkami za opóźnienie od 14 lipca 2017 r. i oddalił powództwo w pozostałej części, a w sprawie przeciwko N. sp. z o.o. w D. oddalił powództwo w całości i w obu wypadkach orzekł o kosztach procesu. W motywach rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy ustalił, że powód prowadzący działalność gospodarczą pod firmą P. i pozwany O. sp. z o.o. w N. (dalej jako spółka O. albo O.) w dniu 2 stycznia 2015 r. zawarli umowę o świadczenie usług promocyjno-reklamowych, której celem było udzielenie, w zamian za wynagrodzenie, prawa do korzystania z wizerunku, w tym głosu, nazwiska i imienia powoda, a także do jego rozpowszechniania, w celach reklamowych związanych z promocją produktów O.. Z umowy wynikało, że powód wyraził zgodę na wykorzystanie i rozpowszechnianie przez O. , na zasadzie wyłączności, jego wizerunku w sektorze odżywek, suplementów diety oraz napojów w celach publicznej reklamy i promocji O. oraz wytwarzanych przez tę spółkę produktów na zasadach opisanych w umowie, w okresie jej obowiązywania. O. był uprawniony wykorzystywać wizerunek powoda wyłącznie przez radio, Internet, w tym na stronach internetowych i portalach społecznościowych. Powód wyraził zgodę na wykorzystywanie i rozpowszechnianie przez O. jego wizerunku utrwalonego we wszelkich utworach w rozumieniu ustawy - prawo autorskie, jakie zostaną wykonane w czasie obowiązywania umowy podczas sesji zdjęciowych lub nagrań, z zastrzeżeniem, że utwory z wizerunkiem mogą być wykorzystane wyłącznie w okresie trwania umowy na wymienionych w niej polach eksploatacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty