20.02.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 20 lutego 2020 r., sygn. IV CSK 518/18

1. W razie naruszenia dobra osobistego ten czyjego dobro osobiste zostało naruszone może żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, a w szczególności złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Treść tego oświadczenia powinna być dokładnie określona przez poszukującego ochrony; nie może ona ograniczać się do oświadczenia przepraszającego za rozpowszechnianie "nieprawdziwych informacji", bez ich bliższego doprecyzowania.

2. Akt przeproszenia ma charakter osobisty, a oświadczenie które je wyraża jest ściśle związane ze stanem emocjonalnym naruszyciela dóbr osobistych i jego uczuciami - zazwyczaj żalu, ubolewania, współczucia. Stan zdrowia psychicznego pozwanego wymagałby zatem ewentualnego rozważenia - w razie ustalenia jego odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych pozwanej - czy jest on w stanie zrozumieć sens oświadczenia przepraszającego i czy w związku z tym nie byłoby zasadne zmodyfikowanie jego treści.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Paweł Grzegorczyk

SSN Marian Kocon

w sprawie z powództwa I. Spółki Akcyjnej Spółki komandytowej w G. przeciwko M. P. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 20 lutego 2020 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 28 lipca 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (...) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty