17.01.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2020 r., sygn. IV CSK 515/18

Skoro art. 281 k.p.c. przewiduje konkretną, wnioskową drogę ubiegania się o usunięcie od wykonywania czynności biegłego, którego bezstronność budzi zastrzeżenia strony, to nie ma uzasadnionych powodów, by równolegle te same przyczyny stanowiły uzasadnienie nieprzewidzianego w ustawie zakazu łączenia funkcji świadka i biegłego, traktowanego jako samoistne uchybienie procesowe podważające wartość sporządzonej opinii niezależnie od tego czy strona zgłosiła wniosek o wyłączenie czy też nie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Roman Trzaskowski (przewodniczący)

SSN Anna Owczarek

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa W. G. przeciwko A. L. o unieważnienie umowy, ewentualnie o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 17 stycznia 2020 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 9 marca 2017 r., sygn. akt V ACa (...); V ACz (...),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Powód W. G. , po ostatecznym sprecyzowaniu swoich żądań wniósł o stwierdzenie nieważności umowy darowizny z dnia 26 listopada 2009 r. zawartej z pozwaną A. L. z uwagi na to, że znajdował się w stanie wyłączającym świadome i swobodne złożenie oświadczenia woli. Zgłosił też żądanie ewentualne zobowiązania pozwanej do złożenia oświadczenia woli o powrotnym przeniesieniu na powoda prawa do darowanego jej lokalu mieszkalnego z powodu rażącej niewdzięczności.

Wyrokiem z dnia 28 stycznia 2015 r. Sąd Okręgowy w B. oddalił zarówno powództwo główne, jak i ewentualne. Ustalił, że powód darował pozwanej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w B. przy ulicy S. . Inicjatorami zawarcia tej umowy byli powód i jego matka. Do notariusza obie strony umowy przybyły ze swoimi matkami. Przed podpisaniem umowy notariusz wytłumaczył powodowi skutki umowy i pytał go o jego wolę. Powód cieszył się, że przekazuje pozwanej mieszkanie, a po wyjściu z kancelarii notarialnej pokazał pozwanej, gdzie jest siedziba spółdzielni, w której zasobach znajduje się mieszkanie. Powód w tym czasie mieszkał z matką, którą się opiekował. Matka powoda była osobą energiczną i z charakterem. W tym okresie powód zachowywał się normalnie i logicznie. Dopiero po śmierci matki (w maju 2012 r.) zaczął mieć pretensje, że doszło do darowania mieszkania. Powód nie był na pogrzebie matki, unikał kontaktów z pozwaną i jej rodziną. Nie prosił pozwanej o pomoc, ani nie wymagał opieki - funkcjonował samodzielnie. Utrzymywał kontakty z sąsiadką, która odwiedzała go w szpitalu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty