Wyrok SN z dnia 25 września 2020 r., sygn. V CSK 410/18
Przepis art. 451 k.c. nie ustanawia wprost terminu, w którym dłużnik może skorzystać z uprawnienia do wskazania długu, który chce zaspokoić. Z art. 451 § 1 zdanie pierwsze w związku z art. 451 § 2 k.c. wynika, że z uprawnienia tego dłużnik powinien skorzystać przy spełnieniu świadczenia, a definitywną granicę czasową stanowi przyjęcie pokwitowania, w którym wierzyciel zaliczył świadczenie na poczet jednego z długów. Sformułowanie "przy spełnieniu świadczenia" nie jest równoznaczne z bezwzględnym wymaganiem złożenia oświadczenia równocześnie ze spełnieniem świadczenia (w chwili jego spełnienia), co mogłoby nie odpowiadać wymaganiom obrotu i powodować trudności praktyczne. Pomijając możliwość odmiennych uzgodnień stron, przyjąć trzeba, że oświadczenie dłużnika może zostać złożone wierzycielowi także bezpośrednio po spełnieniu świadczenia, pod warunkiem, że pozostaje w ścisłym, możliwie najbliższym, związku czasowym z jego spełnieniem.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Władysław Pawlak
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z powództwa S. Sp. z o.o. w L. przeciwko V. Spółce z o.o. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 25 września 2020 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 27 marca 2018 r., sygn. akt I AGa (...),
uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1 (pierwszym) i 3 (trzecim) i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w (...), pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka S. Sp. z o.o. w L. domagała się zasądzenia od pozwanej R. Sp. z o.o. w W. (I. Sp. z o.o. w W. , obecnie V. Sp. z o.o. w W. ) kwoty 301 611,18 zł z ustawowymi odsetkami od dnia złożenia pozwu do dnia zapłaty z tytułu wykonania umów zawartych przez strony.
Sąd pierwszej instancji - Sąd Okręgowy w W. ustalił, że w dniu 31 października 1996 r. H. w Dortmundzie zawarła z powódką umowę kooperacyjną (umowa kooperacyjna), której przedmiotem była współpraca przy opracowywaniu i realizowaniu projektów oraz eksploatacji urządzeń ciepłowniczych. Umową z dnia 24 lutego 1999 r. H. przeniosła wszystkie prawa i obowiązki, wynikające z umowy kooperacyjnej na H. Sp. z o.o.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty