Wyrok SN z dnia 17 września 2020 r., sygn. I CSK 628/18

Nie sposób zaakceptować stanowiska, zgodnie z którym w stosunku do osoby, której przysługuje uprawnienie do otrzymywania świadczenia od zakładu ubezpieczeń na mocy orzeczenia sądu, ten ostatni zyskuje prawo do nieustannej i niczym nieograniczonej kontroli wykonywanej za pomocą czynności detektywistycznych na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 u.u.d.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Krzysztof Pietrzykowski

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa A. L. przeciwko S. S.A. w S. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 17 września 2020 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 7 marca 2018 r., sygn. akt [...],

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w [...] do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód A. L. wniósł o: 1) zasądzenie od pozwanego (...) Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w S. (dalej też: "(...) TU S.A.") kwoty 100 000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 16 maja 2014 r. do dnia zapłaty tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; 2) zobowiązanie pozwanego do sporządzenia oświadczenia o treści "(...) TU z siedzibą w S. wyraża ubolewanie z powodu naruszenia prywatności A. Ł. poprzez prowadzenie czynności detektywistycznych, w tym rozmów z osobami trzecimi na temat A. Ł., na zlecenie (...) TU S.A." i wysłanie go listem na adres Kancelaria Adwokacka M. F., ul. K., lok. B, (...) W.; 3) zobowiązanie pozwanego do kontaktowania się z powodem wyłącznie do pośrednictwem pełnomocnika do czasu odwołania lub wygaśnięcia pełnomocnictwa.

W uzasadnieniu pozwu wskazano, że zgłoszone roszczenia wynikają z naruszenia dóbr osobistych powoda, do którego doszło na skutek działań detektywów wykonujących zlecenie złożone przez pozwane Towarzystwo Ubezpieczeń. W dniu 10 maja 2013 r. detektywi A. K. i S. M., wykorzystując przymus psychiczny, weszli do mieszkania powoda i jego ówczesnej żony - I. L.. Twierdzili, że niewpuszczenie ich do mieszkania oraz niepodjęcie współpracy przy prowadzonych przez nich czynności detektywistycznych będzie wiązało się z pozbawieniem go renty wypłacanej przez pozwane Towarzystwo Ubezpieczeń w związku z wypadkiem komunikacyjnym jakiemu uległ w 2005 r. Pod presją detektywów zgodził się na przeprowadzenie przesłuchania na okoliczność swojego stanu zdrowia (w tym przede wszystkim konsekwencji zdrowotnych będących następstwem wypadku komunikacyjnego z 2005 r.) i sfotografowanie mieszkania, przedstawił im całą dokumentację medyczną oraz udzielił informacji o przyjmowanych lekach. Detektywi wymusili na nim, aby złożył podpis na czystej karcie papieru, która następnie została zapisana przez detektywów i przedstawiona jako zezwolenie powoda na prowadzenie czynności detektywistycznych na okoliczność zasadności pobierania przez niego renty. W pozwie wskazano także, że detektywi - w ramach działań zleconych przez pozwanego - prowadzili rozpytania wśród sąsiadów w kwestii jego stanu zdrowia powoda, był on śledzony, nagrywany i robiono mu zdjęcia. Konsekwencją tego typu działań weryfikacyjnych było pogorszenie się zdrowia psychicznego powoda. Odczuwa on permanentny stres w obawie, że zostanie ponownie poddany inwigilacji służącej podważeniu zasadności wypłacania mu renty przyznanej mu prawomocnym wyrokiem sądu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty