30.09.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 30 września 2020 r., sygn. IV CSK 9/19

Art. 162 k.p.c. ma zastosowanie zarówno do stron reprezentowanych profesjonalnie, jak i nie korzystających z takiej reprezentacji. Gdy chodzi o strony, które nie są profesjonalnie reprezentowane, to poczynając od 3 maja 2012 r. tylko pouczenie strony działającej bez profesjonalnego pełnomocnika o treści m.in. art. 162 k.p.c. uzasadnia zastosowanie wobec niej rygorów tegoż przepisu. Od takiej strony, także pouczonej, nie można jednak wymagać, by wskazywała konkretne przepisy o postępowaniu cywilnym, które sąd miał naruszyć. Tego rodzaju oczekiwania można natomiast stawiać profesjonalnym pełnomocnikom reprezentującym stronę, chociaż w szeregu przypadkach warunki do skorygowania błędów procesowych sądu powstaną już po oznaczeniu sytuacji, w której doszło do popełnienia uchybienia przez sąd, określeniu jego rodzaju oraz znaczenia dla przebiegu postępowania i jego wyniku, a także zasugerowaniu możliwości jego usunięcia; nie jest wówczas konieczne powołanie się także przez profesjonalnego pełnomocnika na konkretny przepis, który sąd prowadzący postępowanie miał naruszyć.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba (przewodniczący)

SSN Marian Kocon

SSN Marta Romańska (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa V. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowo-akcyjnej w C. przeciwko Skarbowi Państwa - Prokuraturze Okręgowej w S. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 września 2020 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 16 maja 2018 r., sygn. akt (...),

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od powódki na rzecz Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej kwotę 14.500 (czternaście tysięcy pięćset) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka - V. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo akcyjna w C. wniosła o zasądzenie od Skarbu Państwa - Prokuratury Okręgowej w S. kwoty 32.196.000 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia wniesienia pozwu, jako odszkodowania za szkodę polegającą na doprowadzeniu do utraty przez powódkę działek nr 1779/7, 1779/11, 1779/12, 1779/19, 1779/20, 1779/21 przy ulicy D. w C., a wyrządzoną jej przez podległych pozwanemu prokuratorów Prokuratury Rejonowej w C.. Roszczenie wywodziła z art. 417 k.c. i art. 227 k.p.k.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty