Wyrok SN z dnia 24 czerwca 2020 r., sygn. IV CSK 615/18
1. To właśnie pracodawca użytkownik, choć nie jest pracodawcą w rozumieniu art. 3 k.p., organizując proces pracy decyduje o jego technicznej stronie, w tym o poziomie ryzyka, które towarzyszy świadczeniu pracy. Pracodawca użytkownik czerpie również korzyści z pracy, która stwarza niebezpieczeństwo powstania szkód. Istotne wątpliwości pojawiają się jednak w kontekście samej rekrutacji, której dokonuje nie pracodawca użytkownik, lecz agencja pracy tymczasowej.
2. W braku jednoznacznej regulacji, dopuszczalne jest stosowanie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych także do pracowników w innych kategoriach wiekowych niż określona w jej art. 26.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)
SSN Marian Kocon (sprawozdawca)
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z powództwa "B." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. przeciwko "W." Spółce Akcyjnej w W. z udziałem interwenienta ubocznego po stronie pozwanej C. Spółki ograniczoną odpowiedzialnością Oddziału w Polsce z siedzibą w W. poprzednio A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Wielkiej Brytanii Oddziału w Polsce z siedzibą w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 czerwca 2020 r., dwóch skarg kasacyjnych: strony pozwanej oraz interwenienta ubocznego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 31 stycznia 2018 r., sygn. akt I AGa (...),
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty