Postanowienie SN z dnia 11 września 2020 r., sygn. V CNP 47/19
Niezgodność z prawem w rozumieniu art. 4241 k.p.c. może wynikać tylko z oczywistych błędów sądu, spowodowanych rażącym naruszeniem zasad wykładni lub stosowania prawa. Tym samym musi mieć charakter kwalifikowany, elementarny i oczywisty, bowiem tylko w takim wypadku orzeczeniu sądu można przypisać cechy bezprawności rodzącej odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marcin Krajewski
w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w B. ?o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 26 lipca 2018 r. sygn. akt II Ca (...) w sprawie z powództwa D. W. przeciwko P. S.A. z siedzibą w B. o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego i o wydanie weksla, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 września 2020 r.
odmawia przyjęcia skargi do rozpoznania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 26 lipca 2018 r. Sąd Okręgowy w B. oddalił apelację pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego w B. z 20 marca 2018 r., którym ustalono nieistnienie stosunku zobowiązaniowego z umowy pożyczki gotówkowej nr (...) z 22 sierpnia 2016 r, oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania apelacyjnego stosownie do jego wyniku. W uzasadnieniu Sąd Okręgowy uznał, że abuzywny charakter mają postanowienia umowy przewidujące ustalenie prowizji za udzielenie pożyczki w wysokości 72% wartości całkowitej kwoty pożyczki oraz obligujące pożyczkobiorcę do skorzystania z usługi "T.", której koszty były w ocenie Sądu niewspółmierne do świadczeń pożyczkodawcy.
Pozwany wniósł 21 czerwca 2019 r. skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w B., zarzucając mu naruszenie art. 385 § 1 zd. 2 k.c. w zw. z art. 58 § 3 k.c., art. 36a ustawy o kredycie konsumenckim oraz art. 385 k.c. w zw. z art. 385 § 1 k.c. przez uznanie, że postanowienia łączącej strony umowy pożyczki miały charakter klauzul abuzywnych; a nadto art. 49 ust. 1 w zw. z art. 5 pkt 8 oraz art. 5 pkt 7 ustawy o kredycie konsumenckim, wobec przyjęcia, że doszło do całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego, oraz art. 189 k.p.c. przez uznanie, że w sprawie powód posiadał interes prawny w żądaniu ustalenia nieistnienia stosunku prawnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty