Postanowienie SN z dnia 14 sierpnia 2020 r., sygn. III CSK 355/19
W świetle art. 145 k.c. do sądu należy - przy uwzględnieniu wskazanych w tym przepisie przesłanek - ocena zasadności żądania ustanowienia służebności drogi koniecznej, jak również wybór któregoś z możliwych wariantów jej przebiegu. W ramach rozważania wyboru jednego z możliwych przebiegów drogi koniecznej należy brać pod uwagę jak najmniejsze obciążenie nieruchomości obciążonej i obciążenie nieruchomości, których sprzedaż lub inna czynność prawna doprowadziła do konieczności ustanowienia drogi. W każdym przypadku wymagana jest ocena okoliczności konkretnej sprawy, które mogą wskazywać na potrzebę odstępstwa od ustalonych zasad.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Joanna Misztal-Konecka
w sprawie z wniosku H. P. i L. K. przy uczestnictwie M. S. o ustanowienie służebności drogi koniecznej, ?na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 sierpnia 2020 r., ?na skutek skargi kasacyjnej uczestnika od postanowienia Sądu Okręgowego w K. z dnia 6 czerwca 2019 r., sygn. akt II Ca (...),
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od M.S. na rzecz L. K. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty