25.09.2020 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 25 września 2020 r., sygn. I CSK 820/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska

w sprawie z powództwa Narodowego Funduszu Zdrowia w W. przeciwko S. W. o zapłatę, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 września 2020 r., na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. akt [...],

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2) zasądza od powoda na rzecz pozwanego koszty postępowania kasacyjnego w kwocie 2700 (dwa tysiące siedemset) zł.

Uzasadnienie

Powód Narodowy Fundusz Zdrowia w W. domagał się zasądzenia od pozwanego S. W. kwoty 66.847,05 zł z ustawowymi odsetkami z tytułu zwrotu kosztów refundacji leków przepisanych przez pozwanego, będącego lekarzem dla siebie (pro auctore) oraz członków rodziny (pro familia) w oparciu o stosowną umowę zawartą przez strony.

Wyrokiem z dnia 27 czerwca 2012 r. Sąd Rejonowy [...] w W. uwzględnił powództwo, a Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2013 r. oddalił apelację pozwanego. Wskutek skargi kasacyjnej pozwanego, Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 14 listopada 2014 r. uchylił wyrok Sądu Okręgowego i przekazał sprawę temu Sądowi do ponownego rozpoznania. Po ponownym rozpoznaniu apelacji pozwanego, Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2015 r. uchylił wyrok Sądu Rejonowego i sprawę przekazał temu Sądowi do ponownego rozpoznania. Po ponownym rozpoznaniu sprawy, wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2018 r. Sąd Rejonowy [...] w W. oddalił powództwo w całości. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 czerwca 2019 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił apelację powoda. W związku ze skargą kasacyjną powoda od tego wyroku przypomnienia wymaga, że skarga ta jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia przysługującym od prawomocnych orzeczeń sądu drugiej instancji, służącym ochronie interesu publicznego przez zapewnienie jednolitości wykładni i stosowania prawa, wkład Sądu Najwyższego w rozwój orzecznictwa i nauki prawa oraz eliminowanie z obrotu prawnego orzeczeń wydanych w postępowaniu nieważnym lub orzeczeń oczywiście niezgodnych z prawem. Stosownie do 398 § 1 k.p.c., Sąd Najwyższy przyjmuje skargę kasacyjną do rozpoznania w razie wykazania przez stronę, że w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne, istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów, zachodzi nieważność postępowania lub skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona. Z punktu widzenia funkcji oraz założeń skargi kasacyjnej jako nadzwyczajnego środka zaskarżenia, rolą "przedsądu" jest wstępna selekcja skarg pod kątem spełniania wymienionych wyżej kryteriów (przyczyn kasacyjnych) kwalifikujących skargę do jej przedstawienia Sądowi Najwyższemu w celu merytorycznego rozpoznania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty