17.01.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2020 r., sygn. IV CSK 683/18

Art. 24 § 1 k.c. uprawnia osobę, której dobra osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem do żądania zaniechania tego działania, a jeśli już dokonano naruszenia - do żądania, aby osoba, która dopuściła się naruszenia dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków. Przepis nie zawiera zamkniętego katalogu sposobów, które mogą zapewnić usunięcie krzywdzących skutków, wymienia tylko jeden z nich ("w szczególności"), tj. złożenie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Roman Trzaskowski (przewodniczący)

SSN Anna Owczarek

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Z.S. przeciwko Fundacji [...] z siedzibą w G. o nakazanie i zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 17 stycznia 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 8 maja 2018 r., sygn. akt I ACa [...],

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Powód Z.S. skierował przeciwko pozwanej Fundacji [...] w G. powództwo o ochronę dóbr osobistych, w którym domagał się:

1. nakazania pozwanej zaniechania dalszego naruszania jego dobrego imienia, czci, wizerunku oraz godności poprzez zakazanie jej rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomej tajnej i świadomej współpracy powoda ze Służbą Bezpieczeństwa PRL we wszelkich środkach przekazu i komunikacji, w szczególności za pośrednictwem strony internetowej pozwanej [...] i wszystkich jej podstron;

2. usunięcia skutków już dokonanych naruszeń przez:

a) nakazanie pozwanej opublikowania w dziennikach "G." oraz "N.", a także na swojej głównej stronie internetowej - [...] - w polu "aktualności" oświadczenia przepraszającego powoda za naruszenie jego dóbr osobistych o treści:

"W dniu 5 października 2013 r. na stronie Fundacji [...] w materiale dotyczącym [...] została umieszczona informacja, która naruszyła dobra osobiste pana Z.S.. Niniejszym oświadczamy, że na stronie Fundacji [...] została umieszczona niesprawdzona informacja o współpracy Z.S. ze Służbą Bezpieczeństwa. Niniejszym umieszczamy pełen tekst, który dotyczy relacji Z. S. ze Służbą Bezpieczeństwa umieszczony w książce autorstwa G.B., K.B., Z.S., J.W., [...], [...], IPN Oddział G., G. 2013, s. 17, 37. Szacuje się, że w [...] działało w różnych okresach łącznie ok. 50 os. 1983-1990 [...] miał 7 przywódców, tzw. prowadzących: J.P.W., W.J., C.W., K.S., Z.S. (poszukiwany listem gończym Z.S. został zatrzymany w P. 13 lipca 1987 r. W trakcie przesłuchania, szantażowany wysokim wyrokiem m.in. za fałszywy dowód osobisty, uchylanie się od służby wojskowej i nawoływanie do tego), podpisał deklarację współpracy z SB. Po dwóch tygodniach zakomunikował telefonicznie SB, że stracił kontakt ze środowiskiem i odmówił współpracy, a jednocześnie zawiesił działalność konspiracyjną".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty