25.06.2020

Postanowienie SN z dnia 25 czerwca 2020 r., sygn. V KS 16/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Gierszon (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Jacek Błaszczyk
‎SSN Paweł Wiliński

w sprawie A. Z.

oskarżonego o czyn z art. 148 § 1 k.k.

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Izbie Karnej w dniu 25 czerwca 2020 r.,

skargi obrońców oskarżonego,

na wyrok Sądu Apelacyjnego w (...),

z dnia 23 stycznia 2020 r. , sygn. akt II A Ka (...),

na podstawie art. 539e § 1 k.p.k.

postanowił:

1) oddalić skargę;

2) obciążyć oskarżonego A. Z. kosztami postępowania skargowego.

UZASADNIENIE

A. Z. został oskarżony o to, że w dniu 23 listopada 2015 roku, w P., działając z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia E. T., tj. przewidując możliwość dokonania jej zabójstwa, po uprzednim popchnięciu jej ze skarpy, w wyniku czego spadła z niej i straciła przytomność, nieprzytomną przemieścił poprzez teren zielony oddzielający skarpę od rzeki Warty, do jej koryta i zepchnął do wody, godząc się na to, że wskutek stanu nieprzytomności i stanu nietrzeźwości, w jakim znajdowała się wyżej wymieniona oraz panujących warunków atmosferycznych - to jest niskiej temperatury powietrza i wody nastąpi jej zgon, tj. o czyn z art. 148 § 1 k.k.

Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2019 r., w sprawie III K (...), Sąd Okręgowy w P. uniewinnił oskarżonego A. Z. od zarzucanego mu przestępstwa.

Apelacje, w których zaskarżono ten wyrok w całości na niekorzyść oskarżonego, wnieśli prokurator oraz pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Prokurator podniósł zarzuty:

1.błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę wyroku mających wpływ na treść wydanego orzeczenia, polegającego na uznaniu, iż oskarżony A. Z. nie dopuścił się zarzuconego mu przestępstwa (…);

2.obrazy przepisów postępowania, tj. art. 7 k.p.k., która miała wpływ na treść orzeczenia poprzez dowolną, a nie swobodną ocenę eksperymentu procesowego z dnia 25 lutego 2016 r., w szczególności nieuwzględnienie celów przeprowadzenia eksperymentu, wpływu takiego, a nie innego doboru pozorantów, niezaangażowania emocjonalnego pozorantów, braku w ich przypadku działania pod wpływem adrenaliny, różnic w warunkach atmosferycznych, co w konsekwencji doprowadziło do wyciągnięcia błędnych wniosków z przeprowadzonego eksperymentu, a w efekcie przyczyniło się do błędu w ustaleniach faktycznych;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp