15.10.2020

Postanowienie SN z dnia 15 października 2020 r., sygn. III KK 294/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marek Siwek

na posiedzeniu w trybie art. 535 § 3 k.p.k.

po rozpoznaniu w Izbie Karnej w dniu 15 października 2020 r.,

sprawy D. P.

skazanego z art. 284 § 2 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. i in.

z powodu kasacji wniesionej przez obrońcę skazanego

od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)

z dnia 25 lutego 2020 r., sygn. akt II AKa (…)

utrzymującego w mocy wyrok Sądu Okręgowego w S.

z dnia 3 września 2019 r., sygn. akt II K (…)

p o s t a n o w i ł

I. oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną;

II. zwolnić skazanego D.P. od kosztów sądowych postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w S. wyrokiem z 3 września 2019 r. w sprawie o sygn. akt II K (…) uznał D. P. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów z pkt. I, II oraz IV-XI aktu oskarżenia, z art. 284 § 2 k.k., modyfikując opis części z nich w zakresie dat popełnienia przestępstw, za co skazał go na rok i 4 miesiące pozbawienia wolności (pkt 1). Uznał go również za winnego czynu z pkt. III aktu oskarżenia, z art. 284 § 2 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k., ustalając czas jego popełnienia, za co skazał D. P. na karę roku pozbawienia wolności (pkt 2). Orzeczone kary pozbawienia wolności połączył na zasadzie art. 91 § 2 k.k. wymierzając karę łączną roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, orzekł o zaliczeniu na poczet kary okresu rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie, rozstrzygnął o dowodach rzeczowych, a także o kosztach sądowych.

Na skutek apelacji wniesionych przez obrońcę oraz prokuratora, Sąd Apelacyjny w (…) wyrokiem z 25 lutego 2020 r. w sprawie o sygn. akt II AKa (…) zaskarżony wyrok utrzymał w mocy, a także obciążył D. P. opłatą i wydatkami postępowania odwoławczego.

Wyrok ten zaskarżył kasacją w całości obrońca skazanego zarzucając:

1.rażące naruszenie przepisów prawa procesowego mające istotny wpływ na treść wyroku, tj. art. 7 k.p.k., art. 433 § 2 k.p.k. i art. 457 § 3 k.p.k., poprzez:

1.dowolną ocenę dowodów i uznanie, że zachowanie D. P. cechowało się widocznym przejawem sprzeniewierzenia przedmiotów leasingu, podczas gdy o zrealizowaniu znamion przywłaszczenia nie może stanowić sam fakt niewywiązywania się leasingobiorcy z postanowień zawartej umowy, nieodbieranie korespondencji od leasingodawcy, czy też zaprzestanie płacenia rat, jeżeli nie towarzyszy temu zamiar tzw. animus rem sibi habendi, a na podstawie wszystkich okoliczności sprawy nie sposób uznać, że D. P. działał z zamiarem przestępstwa z art. 284 § 2 k.k.,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp