30.09.2020

Postanowienie SN z dnia 30 września 2020 r., sygn. I NWW 66/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Grzegorz Żmij

w sprawie z powództwa R. M.

przeciwko Skarbowi Państwa – Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w R., Skarbowi Państwa – Komendantowi Stołecznemu Policji w W., Skarbowi Państwa – Prokuratorowi Okręgowemu w W.

o odszkodowanie

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 30 września 2020 r.

wniosku pełnomocnika powoda o wyłączenie sędziego B. D. od rozpoznania sprawy toczącej się przed Sądem Okręgowym w R. sygn. akt: I C (...)

stwierdza swoją niewłaściwość i wniosek zgodnie z właściwością przekazuje do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w R.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 16 lipca 2020 r. Sąd Okręgowy w R. przedstawił Prezesowi Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wniosek pełnomocnika powoda o wyłączenie sędziego B. D. od rozpoznania sprawy toczącej się przed Sądem Okręgowym w R. sygn. akt: I C (...).

We wniosku z dnia 8 maja 2020 r. pełnomocnik powoda wskazał, iż powód uzyskał informację, że sędzia B. D. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018, poz. 3 ze zm.). Powołując się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, strona wskazała, że przyczyną wątpliwości powoda co do bezstronności sędziego B. D. jest tryb jego powołania na urząd przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną na podstawie przepisów wspomnianej ustawy. Strona powodowa wskazała, że powód dochodzi roszczeń od Skarbu Państwa. Sprawami Skarbu Państwa zarządza zaś władza polityczna, która ma również wpływ, pośrednio - poprzez upolitycznioną KRS - na obsadzanie urzędu sędziego. Powołanie B. D. na urząd sędziego, we wskazanym wcześniej trybie, uzasadnia poważnie wątpliwość powoda co do rozstrzygnięcia jego sporu ze Skarbem Państwa w sposób bezstronny i niezależny. Nie może rozstrzygać o sprawie Skarbu Państwa Sąd, w sposób bezstronny i niezależny, jeśli w jego składzie bierze udział osoba wskazana na urząd sędziego przez organ zależny od władzy politycznej, która jednocześnie dba o sprawy Skarbu Państwa, którego interesy mają być w tejże sprawie rozstrzygane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp