11.09.2020

Postanowienie SN z dnia 11 września 2020 r., sygn. II CNP 1/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marcin Krajewski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 11 września 2020 r.,
‎skargi P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w B.

o stwierdzenie niezgodności z prawem

prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K.

z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. akt II Ca (…), wydanego

w sprawie z powództwa P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w B.

przeciwko A. O.
‎o zapłatę,

odmawia przyjęcia skargi do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 11 grudnia 2018 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego w O. z 13 lipca 2018 r., którym uchylono wydany w sprawie nakaz zapłaty oraz zasądzono od pozwanego na rzecz powoda kwotę 6.007,57 zł wraz z odsetkami, oddalono powództwo w pozostałym zakresie oraz rozstrzygnięto o kosztach procesu stosownie do jego wyników. W uzasadnieniu Sąd Okręgowy uznał, że ustalenie wysokości opłat towarzyszących zawartej przez pozwanego z powodem umowie pożyczki wskazuje, iż postanowienia umowy miały w tym zakresie charakter abuzywny.

Powód wniósł 20 września 2019 r. skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w K., zarzucając mu naruszenie art. 3851 § 1 zd. 2 k.c. w zw. z art. 58 § 3 k.c., art. 36a ustawy o kredycie konsumenckim oraz art. 3852 k.c. w zw. z art. 3851 § 1 k.c. przez uznanie, że postanowienia łączącej strony umowy pożyczki miały charakter klauzul abuzywnych.

Powód w skardze wskazał, że nie jest i nie było możliwe wzruszenie zaskarżonego wyroku w drodze innych środków prawnych, albowiem brak jest podstaw do złożenia skargi o wznowienie postępowania, a zaskarżone orzeczenie nie podlega zaskarżeniu skargą kasacyjną.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

W pierwszej kolejności rozważenia wymaga kwestia dopuszczalności wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku w sytuacji, gdy powód nie wykazał, aby podejmował bezskuteczne starania w celu wniesienia skargi nadzwyczajnej.

Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem przysługuje stronie od prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie, gdy przez jego wydanie stronie została wyrządzona szkoda, a zmiana lub uchylenie tego wyroku w drodze przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe (art. 424 § 1 k.p.c.). Do wymagań konstrukcyjnych skargi wynikających z art. 424 § 1 k.p.c. należy m.in. wykazanie, że wzruszenie zaskarżonego wyroku w drodze innych środków prawnych nie było i nie jest możliwe (pkt 5).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp