Postanowienie SN z dnia 11 grudnia 2020 r., sygn. V CSK 29/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Marta Romańska (przewodniczący)
SSN Anna Owczarek
SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku (…)
przy uczestnictwie "D. spółki z o.o." spółki komandytowo-akcyjnej w W., S. B., Syndyka masy upadłości E. K. - J. K., Banku Spółdzielczego w D., E. O. i "S." Sp. z o.o. w D.
o wpis hipotek w dziale czwartym księgi wieczystej nr (...),
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 11 grudnia 2020 r.,
skargi kasacyjnej uczestnika postępowania S. B.
od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
z dnia 26 lutego 2018 r., sygn. akt II Ca (...),
1. oddala skargę kasacyjną,
2. nie obciąża S. B. kosztami postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 27 czerwca 2017 r. Sąd Rejonowy w O. zmienił rozstrzygnięcie referendarza sądowego i wpisał w dziale IV księgi wieczystej nr (...), prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której deweloper E. K. (poprzednio E. K.) wybudowała dwulokalowe budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej, hipotekę umowną kaucyjną do kwoty 450 000 złotych na rzecz „D. spółki z o.o. oraz hipotekę umowną kaucyjną do kwoty 483 000 zł na rzecz S. B. na pierwszym miejscu hipotecznym).
W uzasadnieniu Sąd Rejonowy wskazał, że wobec dewelopera - E. K. toczyło się postępowanie upadłościowe, wszczęte postanowieniem Sądu Rejonowego w W. z dnia 5 czerwca 2013 r., do którego miały zastosowanie art. 425- 425ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (tj. Dz. U. z 2015 r. - dalej jako p.u.n.). Korzystając z możliwości przewidzianych w tych przepisach zgromadzenie nabywców lokali mieszkalnych uchwały o kontynuacji przedsięwzięcia deweloperskiego, które zostało dokończone, a syndyk sprzedał wyodrębnione lokale nabywcom, z którymi wcześniej były zawarte umowy przedwstępne dotyczące. Przedmiotem zbycia były też udziały w nieruchomości gruntowej objętej wyżej wymienioną księgą wieczystą. Zdaniem Sądu Rejonowego, do przeniesienia własności wyodrębnionych lokali nie ma zastosowania art. 313 ust. 1 p.u.n., według którego sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym wywołuje skutki sprzedaży egzekucyjnej. Wiąże się z nią wpływ do masy funduszy uzyskanych ze zbycia a takich skutków nie rodzi sprzedaż deweloperska. Sąd Rejonowy odwołał się do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2011 r. (II CSK 364/10) w którym stwierdzono, że ustanowienie przez spółdzielnię odrębnej własności lokalu w jej zasobach, a następnie jego przeniesienie na rzecz osoby, której dotychczas przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu w celu zrealizowania roszczenia przewidzianego w art. 171 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze z. dalej jako u.s.m.) w zw. z art. 86 p.u.n. i art. 54 ust. 1 u.s.m. nie może być utożsamione ze "sprzedażą dokonaną w postępowaniu upadłościowym" w rozumieniu art. 313 ust. 1 i 2 p.u.n.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty