Postanowienie SN z dnia 25 listopada 2020 r., sygn. II UK 421/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak
w sprawie z wniosku D. H.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w P.
o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 listopada 2020 r.,
skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
z dnia 9 kwietnia 2019 r., sygn. akt III AUa (…)
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od wnioskodawcy na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w P. wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2019 r., oddalił apelację odwołującego się D. H. od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 28 listopada 2017 r., którym oddalono odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddział w P. z dnia 20 lipca 2017 r. stwierdzającej, że D. H., jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym od dnia 16 lutego 2009 r. do dnia 19 kwietnia 2016 r. oraz od dnia 28 listopada 2016 r. do dnia 7 maja 2017 r.
Sąd Apelacyjny podzielił stanowisko Sądu pierwszej instancji, że odwołujący się nie zdołał wykazać - choć to na nim spoczywał ciężar dowodu (art. 6 k.c.) - iż został wprowadzony w błąd przez pracownika organu rentowego co do niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, ponieważ jego zeznania oraz zeznania jego żony na tę okoliczność nie zostały poparte żadnymi dowodami. Zdaniem Sądu Apelacyjnego, wnioski apelacji o przeprowadzenie nowych dowodów z przesłuchania świadków (…) oraz uzupełniającego przesłuchania J. H. i odwołującego się, są na obecnym etapie postępowania spóźnione i dlatego zostały pominięte (art. 381 k.p.c.). Wydanie przez Sąd pierwszej instancji niekorzystnego dla strony wyroku w żadnej mierze nie może uzasadniać powołania się na nowe dowody, które istniały w chwili wyrokowania przez Sąd pierwszej instancji, lecz nie zostały przedstawione w sprawie. Odwołujący się nie kwestionował prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, która jest tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia na mocy art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6 pkt 1, art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 266, dalej ustawa systemowa). Podjęcie działalności gospodarczej powoduje nawiązanie stosunku ubezpieczenia społecznego ex lege, niezależnie od woli ubezpieczonego i w tych ramach, w trakcie prowadzenia działalności przymus ubezpieczenia zdefiniowany obowiązkowym charakterem wyklucza jakąkolwiek możliwość „wyłączenia się” z niego. Wobec tego odwołujący się był zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż brak jakiegokolwiek przepisu prawa, który zwalniałby go z tego obowiązku. Od dnia 1 stycznia 2017 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy systemowej, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury. Wyłączeniu z tego obowiązku (i związanej z nim konieczność opłacania składek) podlegają jedynie osoby, które uzyskały prawo do renty na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych lub policji, ubezpieczenia społecznego rolników, rent rodzinnych. Natomiast pobierana przez odwołującego się renta inwalidzka jest rentą z tytułu niezdolności do pracy z systemu powszechnego (art. 10 pkt 3 ustawy z dnia 11 października 2002 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, Dz.U. z 2002 r., Nr 181, poz. 1515).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty