28.10.2020

Uchwała SN z dnia 28 października 2020 r., sygn. I DO 39/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Małgorzata Bednarek

Protokolant starszy sekretarz sądowy Mariusz Pogorzelski

w sprawie prokuratora Prokuratury Rejonowej w P. w stanie spoczynku S. Z.

po rozpoznaniu w Izbie Dyscyplinarnej

na posiedzeniu w dniu 28 października 2020 r.

wniosku o zezwolenie na pociągnięcia do odpowiedzialności karnej

na podstawie art. 171 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz.U.2019.740 t.j.) i art. 437 § 1 k.p.k.

uchwalił:

1. zezwolić na pociągnięcie prokuratora Prokuratury Rejonowej w P. S. Z. do odpowiedzialności karnej za czyn polegający na tym, że w dniu 14 września 2012 r. w P. działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inna osobę przekroczył swoje uprawnienia służbowe w ten sposób, że pełniąc funkcję prokuratora – Prokuratury Rejonowej w P. i będąc zobowiązanym na podstawie art. 19 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym do wskazania postępowania w związku, z którym zachodzi potrzeba uzyskania danych o osobie poświadczył nieprawdę w formularzu w postaci „zapytania o udzielenie informacji o osobie” do Krajowego Rejestru Karnego, poprzez wskazanie postępowania Prokuratury Rejonowej w P., o sygn. akt 2 Ds. (…) w związku, z którym zachodzi potrzeba uzyskania danych określonej osoby, podczas gdy w rzeczywistości w stosunku do tej osoby w tym postępowaniu takiej potrzeby nie było, czym działał na szkodę interesu publicznego w postaci narażenia na utratę zaufania społecznego do prawidłowego, zgodnego z prawem funkcjonowania prokuratury

tj. o czyn z art. 231 § 2 k.k;

2. kosztami postępowania obciążyć Skarb Państwa;

3. zasądzić od Skarbu Państwa na rzecz adw. K. B. kwotę 600 zł plus VAT tytułem zastępstwa procesowego prokuratora Prokuratury Rejonowej w P. w stanie spoczynku S. Z. przed Sądem Najwyższym.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21 września 2018 r. prokurator Prokuratury Okręgowej wniósł o wydanie uchwały zezwalającej na pociągniecie do odpowiedzialności karnej prokuratora Prokuratury Rejonowej w P. w stanie spoczynku S. Z. Uchwałą z dnia 21 maja 2019 r. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zezwolił na pociągnięcie prokuratora Prokuratury Rejonowej w P. S. Z. do odpowiedzialności karnej za czyn polegający na tym, że w dniu 14 września 2012 r. w P. działając w celu osiągniecia korzyści majątkowej przez inna osobę przekroczył swoje uprawnienia służbowe w ten sposób, że pełniąc funkcję prokuratora – Prokuratury Rejonowej w P. i będąc zobowiązanym na podstawie art. 19 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym do wskazania postępowania, w związku z którym zachodzi potrzeba uzyskania danych o osobie poświadczył nieprawdę w formularzu w postaci „zapytania o udzielenie informacji o osobie” do Krajowego Rejestru Karnego, co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez jego podpisanie po uprzednim zamieszczeniu w nim przez referenta – Prokuratury Rejonowej w P. sygnatury 2Ds. (…), która nie dotyczyła osoby, której dane zostały wpisane w wyżej wymienionym formularzu, tj. o czyn z art. 231 § 2 k.k. w zb. z art. 271 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. Powyższą uchwałę zaskarżył prokurator Prokuratury Rejonowej w P. S. Z. Uchwałą z dnia 4 lutego 2020 r. Sąd Najwyższy - Izba Dyscyplinarna po rozpoznaniu ww. zażalenia uchylił zaskarżoną uchwalę i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym postanowieniem z 26 czerwca 2020 r. stwierdził swoją niewłaściwość rzeczową i przekazał sprawę celem jej rozpoznania właściwej rzeczowo Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp