Postanowienie SN z dnia 28 października 2020 r., sygn. I NSW 65/20
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Ewa Stefańska (przewodniczący)
SSN Paweł Czubik
SSN Marek Siwek (sprawozdawca)
w sprawie ze skargi R. G.
o wznowienie postępowania w sprawie o sygn. akt I NSW 277/19 dotyczącej protestu przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 28 października 2020 r.
postanawia:
odrzucić skargę.
UZASADNIENIE
Pismem z 9 czerwca 2020 r. R. G. wniósł skargę o wznowienie postępowania w sprawie, w której Sąd Najwyższy postanowieniem z 3 grudnia 2019 r., I NSW 277/19, pozostawił bez dalszego biegu jego protest wyborczy przeciwko ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Jako podstawę skargi wskazał, że powyższe postępowanie było dotknięte wadą nieważności z uwagi na fakt zasiadania w składzie sądu osób nieuprawnionych (art. 401 pkt 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.). Wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i skierowanie złożonego protestu wyborczego do rozpoznania przez sąd w składzie, w którym będą zasiadali sędziowie w stosunku do których nie zachodzą okoliczności co do wadliwości powołania na stanowisko sędziów Sądu Najwyższego.
W uzasadnieniu skargi skarżący podniósł, że 5 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał wyrok w sprawie III PO 7/18. W powyższym wyroku Sąd Najwyższy uznał, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego. Dalej wskazał, że Sąd Najwyższy wywiódł, że obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Z powołaniem na powyższe argumenty. Sąd Najwyższy oddalił wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy według właściwości do Izby Dyscyplinarnej i rozpoznał merytorycznie sprawę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty