24.10.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 24 października 2019 r., sygn. I NSK 12/19

1. Praktyka polegająca na "wprowadzeniu wymogu wyrażania zgody na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia grupowego przez pracowników" utrudniała pracodawcom zmianę ubezpieczyciela, a w następstwie - utrudniała wejście na ten rynek innym zakładom ubezpieczeń.

2. Praktykę sprowadzająca się do "rozciągnięcia ochrony ubezpieczeniowej pracownika po wystąpieniu przez niego z ubezpieczenia i obciążania ubezpieczającego (pracodawcy) składkami za pracownika za okres wypowiedzenia umowy ubezpieczenia" należy uznać za nadużywanie pozycji dominującej, przeciwdziałające ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji (art. 8 ust. 2 pkt 5 u.o.k.k.).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jacek Widło (przewodniczący)

SSN Paweł Księżak

SSN Marcin Łochowski (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa P. S.A. w W. przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z udziałem zainteresowanych (...) o stwierdzenie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 16 października 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 17 września 2015 r., sygn. akt VI ACa (...)

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od P. S.A. w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego:

a. na rzecz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kwotę 360 zł (trzysta sześćdziesiąt złotych);

b. na rzecz (...) łącznie kwotę 360 zł (trzysta sześćdziesiąt złotych).

Uzasadnienie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów decyzją z 25 października 2007 r. nr DOK-(...), po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego:

I. na podstawie art. 9 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. 2005 Nr 224, poz. 2080 ze zm., dalej: u.o.k.k.) w zw. z art. 131 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. 2019, poz. 369 ze zm., dalej: u.o.k.k. z 2007 r.):

1. uznał za ograniczającą konkurencję i naruszającą zakaz, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 5 u.o.k.k., praktykę P. SA, polegającą na nadużywaniu pozycji dominującej na rynku grupowych ubezpieczeń pracowniczych na życie w Polsce poprzez przeciwdziałanie ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji w drodze działań P. S.A., polegających na wprowadzeniu i utrzymywaniu w systemie grupowych ubezpieczeń pracowniczych "Ogólnych warunków grupowego ubezpieczenia pracowniczego Typ P" (dalej, OWGUP), zatwierdzonych uchwałą nr (...)/92 zarządu P. S.A. z 7 grudnia 1992 r., utrudniających zmianę przez ubezpieczających (pracodawców) ubezpieczyciela na skutek:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty