Postanowienie SN z dnia 22 maja 2019 r., sygn. II UK 173/18
W sprawach o ustalenie niepełnosprawności rozstrzygnięcie powinno być poprzedzone analizą stanu zdrowia ubezpieczonego z punktu widzenia definicji osoby niepełnosprawnej stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy o rehabilitacji, bowiem przepis ten wiąże zaliczenie do stopnia niepełnosprawności ze zdolnością do wykonywania zatrudnienia w warunkach pracy chronionej, a nie z niezdolnością do pracy w rozumieniu przepisów rentowych, a nadto z możliwością wypełniania ról społecznych, jako elementu uczestnictwa w życiu społecznym.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Franczak
w sprawie z wniosku W. J. przeciwko Wojewódzkiemu Zespołowi do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności 0 ustalenie stopnia niepełnosprawności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 maja 2019 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Okręgowego w O. z dnia 13 listopada 2017 r., sygn. akt IV Ua [...],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. wyrokiem z dnia 13 listopada 2017 r. oddalił apelację wnioskodawczyni W.J. od wyroku Sądu Rejonowego w O. z dnia 22 sierpnia 2017 r., zmieniającego orzeczenie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w O. z dnia 14 czerwca 2016 r., zaliczające wnioskodawczynię do lekkiego stopnia niepełnosprawności do dnia 31 maja 2018 r., z symbolem niepełnosprawności 09-M 1 11-1 w ten sposób, że przyjęto dodatkowy symbol niepełnosprawności 02-P i przedłużono ustalony stopień niepełnosprawności do dnia 30 czerwca 2019 r.
W wyrokach Sądów meriti przyjęto, że stan zdrowia wnioskodawczyni nie dawał podstaw do ustalenia umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Powołani w sprawie biegli o specjalnościach odpowiadających schorzeniom rozpoznanym u wnioskodawczyni, tj. z zakresu: nefrologii, kardiologii, ortopedii, psychiatrii i psychologii uznali, że jest ona osobą niepełnosprawną w stopniu lekkim. Biegli mieli na uwadze, że zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 511 ze zm., dalej jako ustawa o rehabilitacji), do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty