10.07.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 10 lipca 2019 r., sygn. III PZ 6/19

Co do zasady przez pojęcie "nierozpoznania istoty sprawy" należy rozumieć nierozstrzygnięcie o żądaniach stron, czyli niezałatwienie przedmiotu sporu. W świetle wykładni językowej, systemowej i funkcjonalnej tego zwrotu, trzeba natomiast przyjąć, że wszelkie inne wady rozstrzygnięcia, dotyczące naruszeń prawa materialnego, czy też procesowego - poza nieważnością postępowania i nieprzeprowadzeniem postępowania dowodowego w całości - nie uzasadniają uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)

SSN Jolanta Franczak (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa K. S. przeciwko M. Sp. z o.o. w S. o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w związku z wypadkiem przy pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 lipca 2019 r., zażalenia powoda na wyrok Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. z dnia 30 stycznia 2019 r., sygn. akt III Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w T. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania zażaleniowego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w S. wyrokiem z dnia 21 grudnia 2016 r. zasądził od pozwanego M. w S. na rzecz powoda K.S. kwotę 10.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną w związku z wypadkiem przy pracy (pkt I), oddalił w pozostałym zakresie powództwo (pkt II) oraz zniósł wzajemnie między stronami koszty procesu (pkt III).

Sąd Rejonowy ustalił, że powód był pracownikiem pozwanego, zatrudnionym na stanowisku ślusarza - montera. W dniu 24 września 2013 r. powierzono mu odkopywanie fundamentu bloku przy ul. N. w S. Poprzedniego dnia powód również wykonywał tę samą czynność. W drugim dniu odkopywania fundamentu, uderzając nogą w łopatę trafił na twardy opór, po czym poczuł ostry, przeszywający ból w kręgosłupie i zaczął tracić czucie w lewej ręce i lewej nodze. Następnie przerwał pracę i udał się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w S. Zdarzenie to zostało uznane przez Sąd Rejonowy w S. wyrokiem z dnia 30 grudnia 2014 r., IV P (...) za wypadek przy pracy. Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia 25 maja 2015 r. powód został uznany za częściowo niezdolnego do pracy do dnia 31 stycznia 2017 r. na skutek wypadku przy pracy a niezdolność ta pozostaje w związku ze stanem narządu ruchu. Od 1999 r. pozostaje on w leczeniu z powodu przepukliny w kręgach L5 i L6. Biegły z zakresu neurologii stwierdził u powoda choroby krążka miedzykręgowego, zespół bólowy kręgosłupa L - K na tle dyskopatii i artrozy, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego z dyskopatią szyjną C6 - C7 i lędźwiową L4 - L5, L5 - S1, co daje podstawę do wnioskowania, że istnieje u niego genetycznie uwarunkowana niepełnosprawność tkanki łącznej kręgosłupa i układu kostnego. Występujące u powoda dolegliwości w postaci bólu kręgosłupa oraz drętwienia kończyn są skutkiem istniejącej od kilkunastu lat choroby, zmian dyskopatycznych kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Przeciążenie jakiego doznał on w dniu 24 września 2013 r. było czynnikiem wyzwalającym nasilenie objawów choroby, ale nie było jej powodem. Gdyby nie doszło do zdarzenia w dniu 24 września 2013 r., to powód miałby te dolegliwości w czasie późniejszym i wystąpiłyby praktycznie pewnie. Z kolei biegły sądowy psychiatra stwierdził, że u powoda wystąpiła reakcja adaptacyjna w postaci adekwatnego nasilenia strachu i przygnębienia na realne okoliczności życiowe. Jest to reakcja na poziomie zaburzeń nerwicowych, która nie jest patologią i nie jest trwała. Dodatkowo Sąd Rejonowy ustalił, że powód obecnie pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy w kwocie 1.070 zł miesięcznie netto. Po zdarzeniu z dnia 24 września 2013 r. stan jego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego uległ pogorszeniu. Ma ograniczoną możliwość wykonywania czynności życia codziennego. Stan zdrowia powoda ogranicza także jego aktywność życiową. Pozostaje w leczeniu ambulatoryjnym, korzysta z rehabilitacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty