Postanowienie SN z dnia 7 maja 2019 r., sygn. II PK 127/18
Przez rozbieżności w orzecznictwie sądów, uzasadniające przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania, należy rozumieć istnienie zróżnicowanych albo sprzecznych rozstrzygnięć w sprawach o takich samych lub bardzo podobnych stanach faktycznych, w których mają zastosowanie te same przepisy prawne, wyłożone lub zastosowane w sposób prowadzący do wydania odmiennych orzeczeń albo innych decyzji procesowych.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z powództwa Z. S. przeciwko H. sp. z o.o. w T. dawniej S. sp. z o.o. w T. o zadośćuczynienie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 maja 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 19 grudnia 2017 r., sygn. akt VII Pa [...],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2017 r. Sąd Okręgowy w P. po rozpoznaniu sprawy z powództwa Z. S. przeciwko S. Sp. z o.o. w T. o zadośćuczynienia w uwzględnieniu apelacji pozwanej od wyroku Sądu Rejonowego w P. z dnia 11 lipca 2017 r. zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił powództwo.
Sąd Rejonowy uznał, że doszło do naruszenia dobrego imienia powoda poprzez sporządzenie przez pełnomocnika pozwanej pism procesowych, bowiem pozwana zgodziła się na rozpowszechnienie i upublicznienie informacji dotyczących tego, że powód jest chory psychicznie, uzależniony od alkoholu i narkotyków, że pochodzi z patologicznej rodziny, w której rodzice znęcali się nad nim psychicznie i fizycznie, a także przedstawiających powoda "w bardzo złym świetle" w zakresie oceny jego osoby i działalności. Zdaniem Sądu drugiej instancji powód nie wykazał, że doszło do naruszenia jego dobra osobistego w postaci dobrego imienia i w jakim zakresie. Sąd Rejonowy nie uwzględnił bowiem kontekstu, w którym przedmiotowe sformułowania zostały użyte i nie rozważył ich znaczenia w okolicznościach sprawy. Sąd Okręgowy wskazał, że dane dotyczące stanu zdrowia powoda, jego relacji rodzinnych, przebiegu leczenia, okresu leczenia pochodzą z historii choroby dołączonej przez powoda do akt spraw toczących się z jego udziałem, mogły mieć na celu ochronę prawa pozwanej, dotyczyły bowiem okoliczności ze sprawą związanych i nie wykraczały poza normy obyczajowe przyjęte przy formułowaniu tego rodzaju pism.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty