Postanowienie SN z dnia 21 maja 2019 r., sygn. I UK 245/18
Pojęcie "inne prace w przodku" musi wiązać się z bezpośrednim i zasadniczym procesem produkcyjnym zakładu górniczego, polegającym na urobku i wydobywaniu kopalin.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Franczak
w sprawie z odwołania A. P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z. o wysokość emerytury górniczej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 21 maja 2019 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 7 marca 2018 r., sygn. akt III AUa (...),
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,
2. zasądza od wnioskodawcy na rzecz organu rentowego kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...) wyrokiem z dnia 7 marca 2018 r. oddalił apelację ubezpieczonego A. P. od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 27 lutego 2017 r., oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Z. z dnia 25 kwietnia 2016 r., którą organ rentowy przyznał ubezpieczonemu emeryturę górniczą od dnia 2 marca 2016 r., uwzględniając do ustalenia jej wysokości przelicznik 1,8 do okresu zatrudnienia ubezpieczonego od dnia 15 stycznia 2007 r. do dnia 31 stycznia 2016 r. oraz przelicznik 1,2 do okresu zatrudnienia od dnia 3 lipca 1984 r. do dnia 25 kwietnia 1986 r. i od dnia 10 maja 1988 r. do dnia 16 listopada 2006 r.
W wyrokach Sądów meriti przyjęto, że praca ubezpieczonego w okresach od dnia 3 lipca 1984 r. do dnia 25 kwietnia 1986 r. oraz od dnia 10 maja 1988 r. do dnia 16 listopada 2006 r. nie była pracą przodkową, wymienioną w art. 50d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1280 ze zm., dalej jako ustawa emerytalna), bowiem w tych okresach wykonywał on pracę w charakterze operatora spycharki gąsiennicowej, przygotowując teren pod wydobycie węgla w obrębie maszyny podstawowej, drogi dojazdowe, zajmował się skarpowaniem i odwadnianiem. Pracę wykonywał na terenie całej odkrywki, a nie jedynie w przodku, na co wskazuje charakterystyka pracy oraz wykaz godzin nadliczbowych. Zgodnie zaś z art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej przy ustalaniu wysokości emerytur górniczych stosuje się przelicznik 1,8 za każdy rok pracy, o której mowa w art. 50d ust. 1 pkt 1 tej ustawy, a zatem do pracy w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy innych pracach przodkowych, przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych. Z kolei stanowiska pracy, na których zatrudnienie zalicza się w wymiarze półtorakrotnym i uprawniające do przelicznika 1,8 przy obliczeniu wysokości emerytury, określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie określenia niektórych stanowisk pracy górniczej oraz stanowisk pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury lub renty (Dz.U. z 1995 r. Nr 2, poz. 8 ze zm., dalej jako rozporządzenie z dnia 23 grudnia 1994 r.). Dlatego jako prace wymienione w załączniku nr 3 do tego rozporządzenia mogą być uznane tylko takie czynności wykonywane przez górnika, które bezpośrednio związane są z wykonywaniem czynności w przodkach przy urabianiu i ładowaniu urobku oraz przy montażu, likwidacji i transporcie obudów, maszyn urabiających, ładujących i transportujących w przodkach oraz przy głębieniu szybów i robotach szybowych. Sąd Apelacyjny uwypuklił, że pojęcie "inne prace w przodku" musi wiązać się z bezpośrednim i zasadniczym procesem produkcyjnym zakładu górniczego, polegającym na urobku i wydobywaniu kopalin, a taką pracą nie była praca wykonywana przez ubezpieczonego na stanowisku operatora spycharki gąsiennicowej w spornym okresie, co uniemożliwia zastosowanie przelicznika 1,8 do spornych okresów jego pracy przy ustaleniu wysokości emerytury górniczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty