23.05.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 23 maja 2019 r., sygn. III UK 281/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak

w sprawie z odwołania P. B. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we W. o emeryturę, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 23 maja 2019 r., na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 12 grudnia 2017 r., sygn. akt III AUa [...],

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych [...] wyrokiem z dnia 12 grudnia 2017 r. oddalił apelację wnioskodawcy P. B. od wyroku Sądu Okręgowego we W. z dnia 17 marca 2017 r., oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału we W. z dnia 30 marca 2015 r. odmawiającej wnioskodawcy prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach wobec niewykazania co najmniej 15 lat takiej pracy.

W wyrokach Sądów meriti przyjęto, że zatrudnienie wnioskodawcy w [...] Przedsiębiorstwie [...] we W. w okresie od dnia 1 września 1971 r. do dnia 12 marca 1973 r. na stanowisku mechanika napraw pojazdów samochodowych nie może być zaliczone do pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze (Dz.U. z 1983 r. Nr 8, poz. 43 ze zm., dalej jako rozporządzenie z dnia 7 lutego 1983 r.). Z zeznań wnioskodawcy, jego świadectwa pracy oraz opinii z 1977 r. wynika bowiem, że w tym okresie pracował on zarówno jako mechanik samochodowy w kanałach remontowych, jak i jako mechanik naprawiający pojazdy na trasie z poziomu ulicy, w warsztacie na poziomie zero i powyżej. Oznacza to, że nie wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy prac wymienionych w wykazie A stanowiącym załącznik do rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983 r., dział XIV, poz. 16 jako "prace wykonywane w kanałach remontowych przy naprawie pojazdów mechanicznych lub szynowych". Wykonując naprawy samochodów w terenie nie przebywał bowiem w warunkach bezpośrednio narażających na szkodliwe dla zdrowia czynniki, jakie panują w kanałach remontowych. Połączenie w ramach jednego stanowiska prac o wysokim stopniu szkodliwości oraz prac, gdzie ten stopień jest niższy uniemożliwia stwierdzenie, że wnioskodawca stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pracował w warunkach szczególnych. Brak zaliczenia spornego okresu oznacza, że wnioskodawca nie wykazał co najmniej 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach, a więc brak było podstaw do przyznania mu emerytury na podstawie art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 1270 ze zm., dalej jako ustawa emerytalna).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty