Wyrok SN z dnia 9 maja 2019 r., sygn. III BP 4/18
Pomimo braku wyraźnych podstaw normatywnych, niezgodność z prawem rodząca odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa musi mieć charakter kwalifikowany, elementarny i oczywisty, tylko wtedy zaskarżonemu orzeczeniu sądu można przypisać cechy bezprawności. Natomiast traktowanie jako niezgodnego z prawem w rozumieniu art. 4244 k.p.c. każdego orzeczenia sądowego ocenionego jako wadliwe niosłoby zagrożenie dla porządku prawnego, stabilności obrotu prawnego, swobody sądu w stosowaniu prawa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)
SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
SSN Andrzej Wróbel
w sprawie z powództwa A. K. przeciwko M. T. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą P. [...] w J. o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 maja 2019 r., skargi powoda o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 16 marca 2016 r., sygn. akt III Pa [...],
oddala skargę.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w P. III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 16 marca 2016 r. po rozpoznaniu apelacji pozwanego M. T. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...] "P." [...] w J. zmienił wyrok Sądu Rejonowego w J. IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 marca 2014 r. w ten sposób, że zasądził od pozwanego na rzecz powoda A. K. kwotę 27.000 zł tytułem wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz za pracę w nocy za okres od dnia 1 maja 2008 r. do dnia 30 kwietnia 2011 r. z ustawowymi odsetkami od dnia 17 marca 2016 r., a dalej idące powództwo oddalił.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty