Postanowienie SN z dnia 9 kwietnia 2019 r., sygn. I UK 155/18
Nie ma żadnych podstaw prawnych do wliczenia okresu służby mundurowej ("po raz drugi") przy ustaleniu świadczeń cywilnych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co w obowiązującym porządku prawnym oznacza, że prawo i wysokość emerytury "cywilnej" oraz emerytury "mundurowej" ustala się odrębnie według reguł ustawy o emeryturach lub rentach albo na podstawie przepisów ustawy o zaopatrzeniu służb mundurowych. Następnie osoba, której ustalono oba takie niezależne świadczenia nie tyle "zrzeka się" jednego z nich, ale może dokonać wyboru tego, które jest wyższe lub korzystniejsze.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z odwołania W. Z. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. o wysokość emerytury, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 kwietnia 2019 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 8 listopada 2017 r., sygn. akt III AUa [...],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, bez obciążania skarżącego kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w [...] III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 8 listopada 2017 r. oddalił apelację ubezpieczonego W. Z. od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w C. z dnia 1 marca 2017 r. oddalającego jego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 10 listopada 2016 r. o zawieszeniu wypłaty emerytury policyjnej ze względu na zbieg prawa do wyższej emerytury cywilnej (art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach, zgodnie z którym wypłacie podlega świadczenie wyższe lub wybrane przez uprawnionego. Równocześnie wskazano, że okres od 16 listopada 1971 r. do 31 lipca 1987 r. nie został uwzględniony do okresów składkowych, ponieważ z tytułu służby ubezpieczony miał ustalone prawo do emerytury policyjnej, ale wskaźnik wysokości podstawy wymiaru tego świadczenia z 20 lat kalendarzowych wynosi 124,41% i jest niższy od wskaźnika wymiaru emerytury cywilnej z 10 lat kalendarzowych z okresu od 1 stycznia 1996 r. do 31 grudnia 2005 r., który wynosi 138,61%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty