Postanowienie SN z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. II UZ 4/19
Pojęcie nierozpoznania istoty sprawy interpretowane jest jako wadliwość rozstrzygnięcia polegająca na wydaniu przez sąd pierwszej instancji orzeczenia, które nie odnosi się do tego, co było przedmiotem sprawy, bądź na zaniechaniu zbadania materialnej podstawy żądania albo merytorycznych zarzutów strony z powodu bezpodstawnego przyjęcia, że istnieje przesłanka materialnoprawna lub procesowa unicestwiająca roszczenie.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Halina Kiryło (przewodniczący)
SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
SSN Andrzej Wróbel
w sprawie z wniosku A. G.-K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych [...] Oddział w W. o wysokość zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 kwietnia 2019 r., zażalenia organu rentowego na wyrok Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 30 października 2018 r., sygn. akt III AUa [...],
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w [...] do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania zażaleniowego.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych [...] Oddział w W. decyzją z dnia 12 listopada 2014 r., stwierdził, że A. G.-K. jest dłużnikiem z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy, wskazując w treści decyzji wysokość zadłużenia wraz z należnymi odsetkami za zwłokę wyliczone na dzień wydania decyzji. A. G.-K. odwołała się od tej decyzji.
Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z 6 października 2016 r., sygn. akt VII U [...], zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że zwolnił odwołującą się od obowiązku spłaty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne za okres od 1 września 2006 r. do 30 czerwca 2007 r., ustalając, że w tym okresie nie podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Sąd ustalił, że odwołująca się rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej pod firmą "P." od 18 stycznia 1999 r. Zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej od 1 sierpnia 2006 r., wysyłając stosowne pismo do Urzędu [...]. Odwołująca się nie wysłała żadnej informacji do Urzędu Skarbowego ani do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odwołująca się w sierpniu 2006 r., w okresie zatrudnienia w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii [...], (po uzyskaniu urlopu bezpłatnego) wyjechała do Londynu. Po powrocie do Polski w sierpniu 2008 r. rozwiązała umowę o pracę. Zgodnie z zaświadczeniem z dnia 29 stycznia 2016 r. wystawionym przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii [...], odwołująca się była zatrudniona w tej instytucji od dnia 1 września 1999 r. do dnia 31 sierpnia 2008 r. w charakterze wychowawcy socjoterapeuty. Od dnia 1 września 2006 r. do końca zatrudnienia korzystała z urlopu bezpłatnego. Zgodnie z zaświadczeniem wydanym przez Prezydenta W. z dnia 8 grudnia 2014 r., odwołująca się wykreśliła wpis z ewidencji działalności gospodarczej z dniem 1 czerwca 2007 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych [...] Oddział w W. decyzją z dnia 29 lutego 2012 r. stwierdził, że A. G.-K. jako osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu od 18 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 1999 r. oraz od 1 września 2006 r. do 29 czerwca 2007 r. Organ rentowy wszczął postępowanie w sprawie określenia wysokości należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy. Na skutek tego postępowania organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję. W ocenie organu rentowego, odwołująca się nie dopełniła obowiązku określonego w art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2019 r., poz. 300).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty