06.03.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 6 marca 2019 r., sygn. II UK 47/18

W postępowaniu sądowym w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, które ma charakter odwoławczy i kontrolny, postępowanie dowodowe ogranicza się do sprawdzenia zgodności z prawem decyzji wydanej przez organ rentowy. Badanie takie jest możliwe tylko przy uwzględnieniu stanu faktycznego i prawnego istniejącego w chwili wydania decyzji, a więc w chwili ustalania prawa do świadczenia przez organ rentowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak

w sprawie z wniosku T. M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w L. o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 marca 2019 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 24 maja 2017 r., sygn. akt III AUa [...],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. przyznaje adwokat J. M. - K. od Skarbu Państwa -Sądu Apelacyjnego w [...] kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) powiększoną o bieżącą stawkę podatku od towarów i usług tytułem kosztów pomocy prawnej świadczonej z urzędu w postępowaniu kasacyjnym,

3. nie obciąża wnioskodawcy kosztami zastępstwa procesowego organu rentowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w [...] wyrokiem z dnia 24 maja 2017 r. oddalił apelację wnioskodawcy T. M. od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 15 listopada 2016 r. oddalającego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L. z dnia 3 lutego 2016 r., odmawiającej wnioskodawcy przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy bez związku ze służbą wojskową.

W wyrokach Sądów obu instancji na podstawie opinii powołanych w sprawie dwóch zespołów biegłych, tj. psychiatry i psychologa oraz ortopedy i neurologa, których wydanie poprzedzone było analizą całości dokumentacji medycznej oraz przeprowadzonym wywiadem i badaniem przedmiotowym przyjęto, że aktualnie występujące u wnioskodawcy objawy chorobowe nie są nasilone w takim stopniu, aby nadal powodowały niezdolność do pracy. Przedstawione przez wnioskodawcę orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dokumenty wskazujące na leczenie w poradni zdrowia psychicznego w żaden sposób nie wpływają na zmianę tego stanowiska. Sąd dokonuje bowiem oceny prawidłowości spornej decyzji stosownie do stanu istniejącego w dacie jej wydania. A zatem powoływanie się na okoliczności następcze jest bezprzedmiotowe, a samo przedłożenie dowodu odbycia przez wnioskodawcę półgodzinnej wizyty u lekarza psychiatry i zaświadczenia psychologicznego o pozostawaniu w trakcie diagnostyki psychologicznej nie świadczy o jego niezdolności do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty