20.03.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 20 marca 2019 r., sygn. I UK 92/18

Jeżeli sąd drugiej instancji w pełni podziela ocenę dowodów, której dokonał sąd pierwszej instancji, to nie ma obowiązku ponownego przytaczania w uzasadnieniu wydanego orzeczenia przyczyn, dla których określonym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej. W takim wypadku wystarczy zdecydowane stwierdzenie, że sąd odwoławczy podziela argumentację zamieszczoną w uzasadnieniu wyroku sądu pierwszej instancji, w którym poszczególne dowody zostały wyczerpująco omówione, i traktuje ustalenia pierwszoinstancyjne jako własne. Nie ma również przeszkód, aby sąd drugiej instancji odwołał się także do oceny prawnej sądu pierwszej instancji, jeżeli w pełni ją podziela i uznaje za wyczerpującą.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera

w sprawie z odwołania M. P. i E. P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w T. 0 ustalenie istnienia ubezpieczenia społecznego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 20 marca 2019 r., skargi kasacyjnej odwołujących się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 20 września 2017 r., sygn. akt III AUa (...),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T., decyzją z 18 września 2015 r., stwierdził, że E. P. nie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu w okresach: od 8 kwietnia 2011 r. do 8 lutego 2012 r., od 1 lutego 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. i od 1 lutego 2015 r. jako pracownik u płatnika składek M. P., podlegała natomiast obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym jako osoba współpracująca z M. P. prowadzącym pozarolniczą działalność w okresach: od 8 kwietnia 2011 r. do 8 lutego 2012 r., od 1 lutego 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. i od 1 lutego 2015 r.

Sąd Okręgowy w P., wyrokiem z 21 czerwca 2016 r., oddalił odwołanie E. P. i M. P. od decyzji organu rentowego.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że E. P. oraz M. P. są małżeństwem od 31 lipca 2010 r. Małżonkowie P. od zawarcia związku małżeńskiego wspólnie zamieszkują i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Umową z 1 lutego 2011 r. M. P. i E. P. wyłączyli z dniem zawarcia tej umowy obowiązującą ich małżeńską wspólność ustawową. M. P. od 1 października 2009 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą PPUH "T." z siedzibą w T., w miejscu swojego zamieszkania. Przedmiotem działalności są międzynarodowe usługi transportowe. Zatrudnia obecnie pięciu kierowców. Usługi świadczy także osobiście. Sprawami podatkowymi PPUH "T." zajmuje się biuro podatkowo-rachunkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty