Wyrok SN z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. III UK 13/18
Pracą w szczególnych warunkach jest praca kierowcy ciągnika, a nie praca traktorzysty. Takie połącznie różnych stanowisk, czyli kierowcy ciągnika i traktorzysty nie jest zasadne, bo wspólnym mianownikiem nie musi być ciągnik rolniczy (nazywany także traktorem). Ciągniki z wykazu A, dział VIII, poz. 3 to nie są zasadniczo ciągniki rolnicze. Nie każdy ciągnik w transporcie to traktor.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Beata Gudowska (przewodniczący)
SSN Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
SSN Andrzej Wróbel
w sprawie z odwołania Z. J. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 31 stycznia 2019 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 11 października 2017 r., sygn. akt III AUa (...),
oddala skargę kasacyjną i zasądza od pozwanego organu rentowego na rzecz wnioskodawcy kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 października 2017 r., III AUa (...), Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J. od wyroku Sądu Okręgowego w K. z dnia 1 grudnia 2016 r., którym zmieniono decyzje organu rentowego - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w J. i przyznano wnioskodawcy Z. J. prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach, od daty złożenia wniosku, przy uznaniu braku odpowiedzialności organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Organ rentowy decyzją z dnia 27 sierpnia 2015 r. odmówił przyznania wnioskodawcy prawa do wcześniejszej emerytury, uznając że nie udokumentował on wymaganych 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, gdyż przedstawione świadectwo wykonywania pracy w warunkach szczególnych wystawione przez Spółdzielnię Usług Rolniczych w B. za okres od dnia 12 lipca 1975 r. do dnia 30 września 1992 r. nie określało charakteru pracy zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.) i nie wskazywało stanowiska zajmowanego przez wnioskodawcę. Za udowodniony organ rentowy uznał okres pracy w szczególnych warunkach wynoszący 2 lata, 3 miesiące i 4 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty