24.06.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 24 czerwca 2019 r., sygn. III CSK 208/17

Osoba wykonująca swoje uprawnienia i obowiązki ze stosunku najmu, użyczenia czy innej zbliżonej umowy, tworzącej po jej stronie tytuł do korzystania z cudzego gruntu nie może - w związku z działaniami podjętymi w wykonaniu tej umowy i ze względu na nie - nabyć przez zasiedzenie służebności gruntowej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Jacek Grela

SSN Marcin Krajewski

w sprawie z wniosku P. S.A. z siedzibą w W. przy uczestnictwie M. I. o zasiedzenie służebności, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w N. z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. akt III Ca (...),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wnioskodawczyni P. S.A. w W. (dalej jako P.) wniosła o stwierdzenie, że z dniem 28 maja 2006 r. poprzedniczka prawna wnioskodawczyni, tj. P. sp. z o.o. w W., nabyła w drodze zasiedzenia służebność gruntową odpowiadającą treścią służebności przesyłu na bliżej określonej nieruchomości należącej do uczestniczki postępowania, M. I. Treścią tej służebności miało być korzystanie z nieruchomości obciążonej m.in. przez umieszczenie na niej masztu stalowego napowietrznej linii energetycznej wraz z przechodzącą przez nieruchomość linią energetyczną, z zachowaniem strefy eksploatacyjnej wolnej od zabudowy i nasadzeń.

Postanowieniem z 16 czerwca 2016 r. Sąd Rejonowy w G. stwierdził nabycie przez wnioskodawczynię służebności przesyłu z dniem 28 maja 2016 r.

Zaskarżonym obecnie postanowieniem Sąd Okręgowy oddalił apelację wnioskodawczyni, w której domagała się ona stwierdzenia nabycia przez zasiedzenie służebności z dniem 28 maja 2006 r., przez P. sp. z o.o. w W. Natomiast na skutek apelacji uczestniczki, M. I., Sąd Okręgowy zmienił zaskarżone orzeczenie w ten sposób, że oddalił wniosek.

Zgodnie z ustaleniami Sądu Okręgowego, opartymi zasadniczo na zaakceptowanych ustaleniach Sądu Rejonowego, P. powstała w 2009 r. w wyniku szeregu czynności związanych z procesem reorganizacji struktury własnościowej kolei państwowych. Wskutek tych działań uzyskała ona własność m.in. urządzeń przesyłowych posadowionych na gruncie uczestniczki postępowania. W latach 1984-1986 przedsiębiorstwo państwowe P[...] (poprzednik prawny wnioskodawczyni w zakresie m.in. praw do przedmiotowej infrastruktury) przystąpiło do elektryfikacji linii kolejowej na odcinku T.-M. Plan prac został zatwierdzony decyzją Urzędu Wojewódzkiego w N. z 20 sierpnia 1985 r. W sprawie przebiegu sieci prowadzone były konsultacje i uzgodnienia z miejscową ludnością, rozstrzygane były także kwestie sporne. Akta sprawy administracyjnej, w której została wydana ww. decyzja, zniszczono w 1999 r. na podstawie zezwolenia Archiwum Państwowego. W ramach robót nastąpiło wykonanie między innymi infrastruktury położonej na wskazanej we wniosku nieruchomości. Proces elektryfikacji zakończono 28 maja 1986 r., wraz z oddaniem linii do użytku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty