18.09.2019 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 18 września 2019 r., sygn. IV CSK 286/18

"Zbycie prawa" do korzystania z oznaczonego miejsca postojowego oznacza w istocie przelew prawa obligacyjnego wynikającego z Podziału do korzystania, powiązanego z przejęciem przez nabywcę związanych z tym korzystaniem obowiązków.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Mirosława Wysocka (przewodniczący)

SSN Agnieszka Piotrowska

SSN Roman Trzaskowski (sprawozdawca)

w sprawie z wniosku A. D. i B. D. przy uczestnictwie J. W. i U. W. o wpis, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 18 września 2019 r., skarg kasacyjnych: wnioskodawców oraz uczestników postępowania od postanowienia Sądu Okręgowego w G. z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. akt III Ca (...),

uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Sądu Rejonowego w K. z dnia 19 maja 2017 r. i przekazuje sprawę temu Sądowi do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 3 stycznia 2017 r., zawartym w umowie notarialnej określonej mianem "umowy sprzedaży prawa" (dalej - "Umowa sprzedaży") małżonkowie A. i B. D. (wnioskodawcy) zażądali dokonania wpisu w dziale III księgi wieczystej nr (...) (dalej - "Księga") zmiany sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej w zakresie hali garażowej w ten sposób, że prawo do korzystania z miejsca postojowego nr 15 przysługuje właścicielowi lokalu mieszkalnego nr (...)/12, w miejsce prawa do korzystania z tego miejsca postojowego przez właściciela lokalu mieszkalnego nr (...).

W § 1 Umowy sprzedaży małżonkowie J. i U. W. (uczestnicy postępowania) oświadczyli m.in., że są właścicielami lokalu nr (...), z którym związany jest udział w nieruchomości wspólnej położonej w K. przy ul. M (dalej - "Nieruchomość wspólna") i że zgodnie z podziałem do korzystania przez właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych z miejsc postojowych w hali garażowej (dalej -"Podziałem do korzystania") - wpisanym w dziale III Księgi prowadzonej dla budynku wchodzącego w skład tej Nieruchomości - właścicielowi lokalu nr (...) przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z miejsc postojowych nr 1 i nr 15, a małżonkowie A. i B. D. (wnioskodawcy) oświadczyli, że są właścicielami lokalu nr (...)/12, z którym związany jest udział w Nieruchomości wspólnej, i że zgodnie z Podziałem do korzystania właścicielowi tego lokalu przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nr 34. W § 2 Umowy sprzedaży uzgodniono, że uczestnicy sprzedają wnioskodawcom "prawo do korzystania z miejsca postojowego nr 15" w hali garażowej budynku mieszkalnego przy ul. M wK, objętego Księgą, "jako roszczenie wynikające z określenia sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej", za cenę 14.500 zł, zaś wnioskodawcy prawo to za podaną cenę kupują".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty