Wyrok SN z dnia 6 czerwca 2019 r., sygn. II CSK 660/18
Choroba lub inna ułomność psychiczna strony sama przez się nie powoduje nieważności postępowania z powodu niemożności obrony przez stronę swych praw. Nieważność taka zachodzi wtedy, gdy strona, której odmówiono stanowienia pełnomocnika z urzędu, ze względu na stan zdrowia psychicznego nie jest w stanie podjąć racjonalnej obrony swych praw w postępowaniu sądowym.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Małgorzata Manowska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Tomasz Szanciło
SSN Kamil Zaradkiewicz
w sprawie z powództwa Z. B. następcy prawnego K. P. przeciwko A. P. i B. S. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 czerwca 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 16 marca 2017 r., sygn. akt III Ca (...),
1. uchyla zaskarżony wyrok, znosi postępowanie przed Sądem Okręgowym w Ł. w zakresie rozprawy w dniu 16 marca 2017 r. i sprawę przekazuje temu Sądowi do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego;
2. przyznaje adwokatowi M. G. ze Skarbu Państwa (Sądu Okręgowego w Ł.) kwotę 2700 zł powiększoną o należny podatek VAT tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej powódce K. P. z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 marca 2017 r., Sąd Okręgowy w Ł. w sprawie o zapłatę z powództwa K. P. przeciwko A. P. i B. S., na skutek apelacji powódki od wyroku Sądu Rejonowego w Ł. z dnia 28 czerwca 2016 r., oddalił apelację.
Sądy obu instancji ustaliły, że powódka leczy się psychiatrycznie w związku z rozpoznaną chorobą psychiczną, to jest zaburzeniami urojeniowymi. Leczona przez dłuższy czas ambulatoryjnie, w dniu 12 sierpnia 2015 r., podczas wizyty domowej lekarza A. P., zatrudnionej u B. S., dopuściła się zachowań agresywnych i w konsekwencji lekarz A. P. zaproponowała powódce hospitalizację. A. P. wstępnie rozpoznała u powódki zaburzenia urojeniowe organiczne nieokreślone i zdecydowała, że konieczne jest podjęcie wobec powódki procedury w celu przyjęcia do szpitala psychiatrycznego bez jej zgody uznając, że niezastosowanie tej procedury mogłoby prowadzić do tego, że powódka mogła być zagrożeniem dla siebie i otoczenia. W efekcie wystawiła powódce skierowanie do szpitala psychiatrycznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty